Ceny energií, stavebných materiálov, benzínu až po potraviny prudko vzrástli. Inflácia dosahuje rekordné výšky aj na Slovensku. Jednotlivci sa jej pri platbách pri pokladni skrátka nevyhnú. Generálny riaditeľ Berkshire Hathaway a legendárny investor Warren Buffett však hovorí, že ľudia môžu urobiť určité kroky na ochranu pred účinkami inflácie.

Na výročnom stretnutí akcionárov spoločnosti zopakoval svoju dlhoročnú radu, že jednou z ciest je vycibrenie najsilnejšej zo schopností a práca na tom, aby bol človek na vrchole svojho odboru.

Byť výnimočne dobrý

„Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je byť v niečom výnimočne dobrý,“ povedal skúsený, 91-ročný muž. Ako príklad uviedol profesie ako lekár či právnik. „[Ľudia] vám dajú časť toho, čo vyprodukujú, výmenou za to, čo im dáte.“

W. Buffett dodal, že zručnosti sú na rozdiel od meny odolné voči inflácii.„Ak máte zručnosť, po ktorej je dopyt, pretrvá bez ohľadu na to, akú hodnotu má dolár.“

Odborník poznamenal, že ktorékoľvek schopnosti človek má, nemôžu mu ich vziať. „V skutočnosti sa nedajú vyfúknuť nikým,“ povedal podľa webu cnbc.com. „Najlepšou investíciou je čokoľvek, čo sa vyvinie samo, a nie je to vôbec zdanené,“ dodal.

Ako príklad použil spoločnosť Cola-Cola a povedal, že ľudia budú chcieť jej obľúbený nápoj aj o niekoľko desaťročí, pričom inflácia v ich rozhodnutí nehrá žiadnu rolu. „Nezáleží na tom, čo sa stalo s cenovou úrovňou,“ povedal W. Buffett, pretože ľudia budú stále platiť za produkty, ktoré sa im páčia.

W. Buffett sa opakuje

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa