Prudký rast spotrebiteľských cien v eurozóne, ktorý ešte podporila ruská invázia na Ukrajinu, je už ,,veľmi blízko" k tomu, aby dosiahol vrchol, uviedol viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos.

Inflácia v eurozóne dosiahla v marci 7,4 percenta, čo je nové historické maximum a výrazne nad 2-percentným cieľom ECB. ,,Podľa môjho názoru sme veľmi blízko vrcholu a uvidíme, že v druhej polovici roka začne inflácia klesať," povedal de Guindos pred výborom Európskeho parlamentu. ,,Inflácia však bude vysoká aj v poslednom kvartáli."

ECB aktuálne prognózuje, že v poslednom štvrťroku dosiahne tempo rastu cien 4 percentá. V roku 2022 by podľa aktuálnej základnej predpovede mala inflácia predstavovať v priemere 5,1 percenta. Tento scenár však nepočíta s možnosťou, že Rusko zastaví dodávky plynu do Európy, čo by malo vážne následky pre ekonomiku. V takom prípade by ceny energií stúpli ešte prudšie a inflácia by dosiahla 7,1 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok schválilo zákon roka, teda štátny rozpočet na budúci rok. Hlasovalo zaň 91 zo 146 prítomných poslancov. Spolu s ním vzalo plénum na vedomie rozpočet verejnej správy na nasledujúce tri roky. Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) reaguje na výsledok hlasovania vládneho návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2022 počas 51. schôdze Národnej rady SR 14. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Matovič gazduje zle. Takmer všade v Európe inflácia požiera dlhy, len na Slovensku nie