Tempo medziročného rastu spotrebiteľských cien v Nemecku sa v apríli zvýšilo na 7,4 percenta, čo je maximum od znovuzjednotenia Nemecka v roku 1990. V predbežnej správe to dnes oznámil nemecký štatistický úrad Destatis. Dôvodom rastu inflácie sú vysoké ceny energií a ďalšie hospodárske následky ruskej invázie na Ukrajinu. V marci miera inflácie po prudkom zrýchlení predstavovala 7,3 percenta.

Vzrástli ceny energií

Spolková vláda kvôli vojne na Ukrajine v aktualizovanom výhľade na tento rok počíta s infláciou 6,1 percenta. Ešte v januári pritom očakávala celoročnú mieru inflácie 3,3 percenta.

„Od začiatku vojny na Ukrajine znateľne vzrástli najmä ceny energií, ktoré tak výrazne ovplyvňujú vysokú mieru inflácie. Podobne vysoká bola inflácia v Nemecku naposledy na jeseň v roku 1981, kedy podobne prudko vzrástli ceny minerálnych olejov následkom prvej vojny v Perzskom zálive medzi Irakom a Írom," uviedol štatistický úrad. Dodal, že hospodárstvo okrem vplyvu invázie zápasí stále s následkami pandémie choroby covid-19, najmä s problémami v dodávateľských reťazcoch.

Ceny energií sa tento mesiac medziročne zvýšili o 35,3 percenta, čo je o štyri percentuálne body pomalšie tempo rastu ako v marci. Pri potravinách predstavoval medziročný rast 8,5 percenta, v marci to bolo 6,2 percenta.

Prekonané očakávania analytikov

Rýchly odhad inflácie vychádza z údajov od šiestich zo 16 spolkových krajín, v ktorých žije viac ako polovica nemeckej populácie. Konečné údaje za apríl zverejní štatistici 11. mája.

Rýchly odhad rastu spotrebiteľských cien prekonal očakávania analytikov, ktorí v ankete agentúry Reuters predpokladali tempo inflácie 7,2 percenta. Podľa údajov harmonizovaných s metodikou Európskej únie medziročná inflácia v Nemecku v apríli predstavovala 7,8 percenta, medzimesačne potom ceny stúpli o 0,7 percenta. Pre harmonizovanú hodnotu analytici v ankete Reuters odhadovali medziročnú infláciu 7,6 percenta.

Spotrebiteľské ceny v Nemecku vlani medziročne rástli o 3,1 percenta, čo bolo najviac od roku 1993. Pre Nemcov to znamenalo dramatické zdražovanie, pretože krajina od roku 2012 nezažila infláciu v celoročnom priemere nad dve percentá.

S vysokou mierou inflácie sa Nemecko stretávalo krátko po znovuzjednotení, v roku 1992 predstavovala päť percent a o rok neskôr 4,5 percenta. Očakávaná tohtoročná miera inflácie 6,1 percenta potom tieto hodnoty podľa vládnej prognózy prekoná.

Ďalšie dôležité správy

KK41 archív - Na archívnej snímke z 30. decembra 2021 svetelná inštalácia na budove Euópskej centrálne banky počas príprav vo Frankfurte nad Mohanom. Spotrebiteľské ceny v eurozóne zrýchlili na začiatku roka 2022 na nový rekord. Inflácia sa tak vyvíjala opačným smerom, než očakávali trhy. Pod rekordný rast spotrebiteľských cien sa podpísali najmä ceny energií, ktoré sa medziročne zvýšili o 28,6 %. V decembri rast zaznamenal 25,9 %. FOTO TASR/AP
FILE - A light installation is projected onto the b
Neprehliadnite

Inflácia v eurozóne sa blíži k svojmu vrcholu, tvrdí Európska centrálna banka