Zavádzanie sankcií voči Rusku pre rozpútanie vojny na Ukrajine si získalo všeobecnú podporu. Ale keď sa tento krok priamo dotkne peňaženiek ľudí, to už je iná vec. Dôsledkom sú totiž vyššie ceny ropy a zdražovanie pohonných hmôt.

Verejná mienka, respektíve podpora sankcí, už začala klesať, zistilo sa v prieskume, ktorý zverejnil web telegraph.co.uk. Podiel verejnosti, ktorá by akceptovala vyššie ceny palív v dôsledku tvrdých sankcií Západu voči Rusku, klesol za mesiac o 14 bodov, z marcových 50 percent na 36 percent tento týždeň.

Prichádza dominový efekt

Globálne ceny energií a palív od začiatku roka prudko vzrástli a zostávajú vysoké pre neistotu ohľadom vojny na Ukrajine. Odborníci varujú, že sankcie voči Rusku budú mať dominový efekt na životné náklady obyvateľstva.

Prieskum Redfield and Wilton Strategies pre The Sunday Telegraph ukázal, že 54 percent ľudí skonštatovalo, že ich finančná situácia sa za posledný rok zhoršila, pred dvoma mesiacmi to tvrdilo 42 percent ľudí. Až 62 percent respondentov si v súčasnosti myslí, že ich situácia pôjde dolu vodou aj na budúci rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa