Za preskakovanie z jedného zamestnania do druhého považujú odborníci zotrvanie na rovnakom pracovnom mieste nie dlhšie ako jeden až dva roky. Job hopping je v posledných rokoch na vzostupe, ktorý najviac využívajú pracovníci z generácie mileniálov a generácie Z.

Tí sa vyhýbajú štandardnej práci na celý život a volia si opak – kariéru plnú skúseností, pri ktorej vydržia v jednom zamestnaní v priemere pár rokov.

Vybočenie z kurzu

Pojem job hopping sa vzťahuje na prax zastávania viacerých pracovných miest v relatívne krátkom čase. Časté zmeny zamestnania, ktoré personalisti kedysi považovali v životopisoch za negatívny faktor, sa v dnešnom pracovnom prostredí stali bežnejšími.

Tými, ktorí sa vzdali tradičného stúpania po kariérnom rebríčku a namiesto toho preskakovali z práce do práce, spoločnosť v minulosti opovrhovala. V 70. rokoch minulého storočia sa preskakovanie z práce do práce nazývalo fluktuáciou, personalisti a psychológovia tento jav prirovnávali k tuláctvu a označovali ako „hobo syndróm“. Kritika prichádzala od náborových a vedúcich pracovníkov, ale aj starších zamestnancov, ktorí získavanie kariérneho kapitálu považovali za jeden zo základných znakov profesionálneho života.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina.
Neprehliadnite

Nezamestnanosť na Slovensku klesla v októbri pod šesť percent, prvýkrát od pandémie

Napätý trh práce – prostredie, kde spoločnosti preukazujú čoraz menšiu lojalitu k pracovníkom – zmiernil a nakoniec zmenil nastavenie spoločnosti. Mnohí ľudia, ktorí dnes volia tento špecifický spôsob práce, žnú odmenu, dosahujú značné zvýšenie platov a výrazne urýchľujú svoj kariérny postup.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa