Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci októbra 5,90 percenta. Prvýkrát po dva a pol roku tak klesla pod hranicu šiestich percent. V nedeľu o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Oproti septembru klesla miera nezamestnanosti o 0,16 percentuálneho bodu (p.b.). Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie na obyvateľstve v produktívnom veku, čo je nový ukazovateľ sledovaný ústredím práce, bol v októbri na úrovni 4,37 percenta.

Počet ľudí bez práce klesal v desiatom mesiaci roka vo všetkých krajoch Slovenska. Najvýraznejšie medzimesačné a medziročné zníženie zaznamenal Bratislavský kraj. Najväčší medzimesačný pokles spomedzi okresov, o 0,86 p.b., evidoval okres Senec, kde sa nezamestnanosť v októbri ustálila na 3,95 percenta.

Krajniaka prekvapil vývoj v krajoch

„Tento mesiac prekonala nezamestnanosť dva podstatné míľniky. Celkovo klesla pod šesť percent a vo všetkých krajoch je už pod desiatimi percentami. Práve vývoj v krajoch bol pre mňa obzvlášť príjemným prekvapením. Vo všetkých nezamestnanosť klesala medzimesačne aj medziročne,“ zhodnotil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Rezort práce spustil v septembri dva nové projekty s cieľom udržať trend znižovania nezamestnanosti. Cieľom národného projektu Prax pre mladých je podporiť mladých ľudí do 29 rokov pri uplatnení sa na trhu práce. Národný projekt Aktivácia znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podporuje zvýšenie zamestnateľnosti a zamestnanosti tejto skupiny obyvateľov.

„Za uplynulý mesiac sa počet žiadostí v oboch projektoch strojnásobil a so žiadateľmi sme sa dohodli na celkovej podpore vo výške takmer 2,5 milióna eur. Na záver pripomínam, že ide o nové projekty, ktoré sme spustili pred približne dvoma mesiacmi,“ doplnil generálny riaditeľ ÚPSVR Karol Zimmer.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a predseda Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní HSR v pondelok 22. augusta 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Nezamestnanosť na Slovensku v septembri opäť klesla, je na úrovni 6,06 percenta