Následky inflácie a blížiacej sa energetickej krízy sa zatiaľ na pracovnom trhu neodrazili. Aspoň to hovoria údaje Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Kým v júli nezamestnanosť klesla o 0,05 percentuálneho bodu, tak v auguste o 0,09 percentuálneho bodu na 6,14 percenta,“ informoval tento týždeň na tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Predzvesť blížiacich sa problémov

Ľubomír Koršňák, analytik spoločnosti UniCredit Bank však upozorňuje, že uvedené údaje nemusia byť až také pozitívne, ako sa na prvý pohľad zdá. Ukazuje sa totiž, že miera nezamestnanosti po očistení od sezónnych faktorov prvýkrát od januára tohto roka vzrástla.

Ide síce len o nepatrný nárast, konkrétne 0,01 percentuálneho bodu, no môže byť prvým varovným signálom spomaľovania ekonomiky pod vplyvom energetickej krízy. Nehovoriac o tom, že toto číslo bude v septembri rásť. Dôvodom je pritom každoročný prílev čerstvých absolventov stredných škôl.

Analytik Inštitútu pre sociálnu politiku (ISP)  Matúš Baliak ho však považuje za sezónny fenomén, ktorý bude mať na svedomí len mierny nárast nezamestnanosti. „Nemožno hovoriť o zhoršovaní kondície trhu práce,“ myslí si. Údaje o pohybe v evidencii úradov práce však podľa analýzy UniCredit Bank ukazujú na jeho rastúcu slabosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa