Bude to vraj jednoduchšie a bez zbytočnej byrokracie. Zakladanie spoločnosti s ručením obmedzeným sa od februára 2023 zmení, v rámci novely Obchodného zákonníka. Rezort spravodlivosti pri tomto zámere avizoval, že zjednodušenie spočíva vo vytvorení štandardných online formulárov, ktoré budú sprevádzať zakladateľa pri registrovaní novej firmy, čo bude preň predstavovať istý komfort.

Návrhy na zápis bude v prípade spoločností zakladaných  zjednodušeným spôsobom vybavovať iba jeden registrový súd bez ohľadu na sídlo spoločnosti, a to Okresný súd Žilina. Musia splniť viacero podmienok, napríklad nesmú mať viac ako päť spoločníkov, viac ako 15 predmetov činnosti či vklady spoločníkov musia byť výlučne peňažné.

Hoci túto formu podnikatelia vítajú, skutočnú realitu ukáže o pár týždňov až prax. Na stole totiž ešte nie je ani vyhláška, ktorá má prezradiť, či k zjednodušeniu skutočne príde, alebo ostane len zámerom na papieri.

„Ak by sa na konci dňa ukázalo, že v podstate jedinou pomocou by boli dve zjednodušenia, teda vzor spoločenskej zmluvy a jedno podanie namiesto dvoch, tak novela predstavuje len minimálnu pomoc a odbúranie byrokracie. Pretože k založeniu spoločnosti s ručením obmedzeným sú potrebné aj iné dokumenty, ako len spoločenská zmluva,“ hovorí pre TREND David Neveselý, partner Havel & Partners.

„Naopak, ak by sa kompletná dokumentácia k založeniu spoločnosti vytvorila po vyplnení formuláru, poprípade by inú dokumentáciu ani nebolo treba, tak by išlo o výraznejšiu pomoc,“ dodáva.

Štát si chce vylepšiť renomé, problémov je viac

Myšlienka novely je zaujímavá. Všetko záleží od toho, ako sa štát vysporiada s technickým rozhraním celej služby pre podnikateľa, hovorí pre TREND Ján Marônek, advokát z kancelárie Marônek & Partners. „Ak urobí jednoduchú, prehľadnú a zrozumiteľnú formu služby, je tam šanca na úspech.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa