Deficit verejných financií by sa mal podľa schváleného rozpočtu tento rok prehĺbiť na 6,4 percenta HDP. Vlani to nebolo ani päť percent. Bude to najhorší rozpočet z celej eurozóny. Len na kompenzačné opatrenia kabinet počíta s výdavkami na úrovni 3,4 miliardy eur. Koalícia, ktorej vláda už v súčasnosti pôsobí v demisii, napriek tomu od nového roka zaťažila krajinu množstvom vyšších aj nových daní.

Vysnívané zníženie DPH

Jedným z mála víťazov koncoročnej bitky o rozpočet je gastro. Tento sektor sa konečne dočkal zníženia DPH, ako si to žiadal už od vypuknutia covidu. Začiatkom decembra získal trojmesačnú úľavu ako zásterku na zníženie DPH pre lyžiarske strediská, v rámci podpory rozpočtu stranou Sloboda a solidarita nakoniec parlament schváli, že zníženie DPH z 20 na 10 percent bude trvalé.

Okrem gastra sa to týka športových zariadení či umelých kúpalísk. Aktuálne na Slovensku podniká v reštauračnej oblasti takmer 22-tisíc podnikateľských subjektov. Znížená DPH platí pre podniky, ktoré podávajú jedlo a nápoje, no zároveň poskytujú obsluhu či disponujú priestormi na konzumáciu či umývanie riadu. Zníženie sa teda netýka prevádzok, ktoré jedlo či nápoje len vydávajú. Tým sa výpočet víťazov viac-menej končí. 

Koalícia napríklad výrazne načrie do nadmerných ziskov Slovnaftu. Vymyslela takzvaný solidárny príspevok, v preklade mimoriadny odvod zo zisku. Firmy, ktoré vytvárajú aspoň trištvrte svojho obratu z činnosti v odvetví ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií, zaplatia príspevok z nadmerných ziskov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa