Na dotácie v energetike sa skladajú všetci občania krajiny v poplatkoch za elektrinu. Priemernú domácnosť to vyjde na 38 eur ročne. Niekoľko firiem musí zaplatiť vyššie dane a rôzne poplatky a množstvu ďalších to vzhľadom na návrhy čakajúce v parlamente na hlasovanie ešte stále reálne hrozí. Drahé energie tak nebudú zadarmo, ako sa to snaží prezentovať vláda Eduarda Hegera v demisii.

Ako pre TREND povedal analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana, situáciu v energetike treba vnímať komplexne. „Nachádzame sa v situácii, kedy na jednej strane štát skrýva realitu pred očami spotrebiteľov, na druhej strane sa snaží dotovať firmy a súčasne na ne prenáša finančné bremeno vyšších cien energií. Parlament zároveň schválil zdanenie tých istých subjektov prostredníctvom zvyšovania osobitného odvodu či ďalších daní. To navonok vytvára dojem, ako keby celý tento proces nemal pána,“ spresnil analytik.

Podľa neho to vyzerá tak, akoby vláda nemala kompletný obraz toho, čo všetko legislatívnymi návrhmi v energetike mení.

TREND sa podnikateľských zväzov spýtal, ako vnímajú pomoc štátu s energiami a do akej miery boli prínosné.

Július Kostolný, podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory

Charakteristickou črtou poskytovania pomoci štátu podnikateľom pri kompenzácii vysokých cien energií v roku 2022 bol časový a vecný chaos pri prijímaní potrebných rozhodnutí. Nepomohli ani rozdielne pohľady na vec dvoch kompetentných ministerstiev, teda hospodárstva a financií, a nakoniec ani personálne zmeny vo vedení Ministerstva hospodárstva SR.

Až v závere roka boli prijaté aspoň čiastočné rozhodnutia. Najskôr vláda vyčlenila 40 mil. eur na pomoc zhruba 120 podnikom s vysokou energetickou náročnosťou a neskôr aj pre ostatné podnikateľské subjekty 360 mil. eur na kompenzácie za august a september 2022.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa