„Otvorením ekonomiky sa ani zďaleka neskončili všetky ťažkosti. Mnoho podnikateľov má pri nižších tržbách problém zarobiť dosť peňazí na porytie všetkých nákladov a miezd. Vláda by im vláda mala pomôcť aspoň prvých pár mesiacov po skončení lockdownu a o viacerých možnostiach sa naozaj aj rokuje,“ povedal prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov (SAMP) Vladimír Sirotka.

V opačnom prípade na to doplatia zamestnanci, ktorí po návrate do zamestnania budú pracovať za oveľa nižší plat ako pre vypuknutím pandémie. Časť z nich sa v krajnom prípade môže rozhodnúť dať výpoveď, keďže následne vyplácaná podpora v nezamestnanosti bude podobne vysoká ako odmena za celý mesiac strávený v práci. Potom nízke platy po skončení lockdownu začnú byť pre vládu obrovský problém.

Nezamestnanosť Slovensko
Infogram

Úvahy o zvýšení odvodov

Na udržanie pracovných miest minula krajina od vypuknutia pandémie približne 1,7 miliardy eur. Mohlo by ísť a o zbytočne vyhodené peniaze pôjde v prípade, že ľudia nakoniec pred návratom do zamestnania uprednostnia úrady práce. Nielenže sa v takom prípade miera evidovanej nezamestnanosti neudrží na prijateľnej hodnote 7,98 percenta, ale štátu navyše stúpnu výdavky na vyplácané podpory a prudko narastie už aj tak vysoký verejný dlh.

Minulý rok po prvý raz v histórií verejný dlh Slovenska vystrelil nad 60 percenta HDP a samotný deficit dosiahol v roku 2020 hodnotu -6,2 percenta HDP. Tento rok bude všetko závisieť od toho, ako sa vláde podarí udržať v krajine zamestnanosť. Práve preto je v hre príspevok na mzdy pre firmy z najviac postihnutých častí hospodárstva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa