Občas sa niečo vláde aj podarí

Asi najväčším problémom krajiny je dlhodobo klesajúci počet novorodencov. Možno už o pár rokov nebude mať kto ťahať rast hrubého domáceho produktu (HDP). Šťastnou zhodou okolností môže nedostatok pracovnej sily nakoniec vyriešiť nástup robotov, ale aj v takom prípade zlý demografický vývoj spôsobí o pár desaťročí obrovské zmeny. Ich dopady si vie predstaviť málokto.

Dnes znie ako úplné sci-fi, že Slovensko sa v druhej polovici storočia začne meniť na krajinu prázdnych bytov a domov. K nehnuteľnostiam sa bude dať prísť za lacný peniaz a kope ľudí sa kvôli tomu dramaticky zníži hodnota majetku. Lenže čo iné čaká krajinu, v ktorej sa z roka na rok rodí menej ľudí, ako klesajúci dopyt po bývaní.

Nepriaznivý osud môže zmeniť len nepopulárny príchod prisťahovalcov. Prípadne nárast finančnej podpory slovenských rodín zo strany štátu. Z tohto uhla pohľadu treba ministra práce pochváliť za zavedenie novej dávky – tehotenského príspevku popri práci. Ženy naň získajú nárok už od 13. týždňa tehotenstva a štát im mesačne plánuje vyplácať od 215,50 eura do 333,90 eura. Špecifikom tejto dávky je, že budúce matky ju môžu poberať aj popri práci. Dokonca aj vtedy, keď dostávajú napríklad materské, nemocenské či rodičovský príspevok.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) zvykne sám seba označiť za posledného križiaka. Aj keď v mnohých veciach sa s jeho s názormi dá polemizovať, v snahe zvýšiť nízku pôrodnosť si zaslúži podporu. Jeho predchodcovia totiž vážny problém zvykli odbiť tvrdením, že „mladí dnes majú iné záujmy ako založiť si rodinu“.

Lenže okrem záujmu spoznať svet je pre mladých ľudí ekonomicky nevýhodné založiť si rodinu hneď po škole. Samotná výška materskej totiž závisí od predchádzajúceho príjmu a tak je rozumnejšie po škole venovať sa kariére ako rodine. Navyše, v okrajových častiach hlavného mesta starší trojizbový byt stojí 150-tisíc eur. No a hypotéku naň banky zo zákona môžu dať len ľuďom s úsporami vo výške 30-tisíc eur. Pri takto nastavenom systéme je ekonomicky výhodné zakladať rodinu medzi tridsiatym a štyridsiatym rokom života.

Súčasná vláda sa zlý systém pokúsi zmeniť lepšou podporou mladých rodín. Zavedenie tehotenského príspevku má byť len prvým krokom v sérií pripravovaných reforiem. Tie majú byť druhým sľubovaným prekvapením dnes už bývalého premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Tým prvým bola kúpa ruskej vakcíny Sputnik V, ktorou sa pre chaotický dovoz dodnes neočkuje, a plánované zvýšenie finančnej podpory slovenských rodín sa hádam neskončí podobným fiaskom.

Pre klesajúci počet novonarodených detí v budúcnosti nebude toľko záujemcov o kúpu nehnuteľnosti a ich cena pôjde dole.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Pre klesajúci počet novonarodených detí v budúcnosti nebude toľko záujemcov o kúpu nehnuteľnosti a ich cena pôjde dole.

Diaľnica – cesta do ekonomického pekla

Ekonomický rozvoj každého štátu stojí na vybudovaní ciest. Jednoduché pravidlo hospodárskeho úspechu poznali už starí Rimania. Stotožniť sa s ním určite vedia aj obyvatelia východného Slovenska, ktorý práve pre chýbajúcu diaľnicu majú vo svojom regióne obmedzené pracovné možnosti a nižšie mzdy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa