Slovenské hospodárstvo sa už mohlo viesť na prichádzajúcej vlne rastu. Lenže vláda nezvládla druhú vlnu pandémie a časť ekonomiky sa nevie vyrovnať s prísnymi obmedzeniami. Výsledkom je, že miera evidovanej nezamestnanosti pomaly rastie už od októbra minulého roku a za päť mesiacov sa počet ľudí evidovaných na úradoch práce zvýšil o 13-tisíc.

Vo februári miera evidovanej nezamestnanosti stúpla na 7,9 percenta a prácu si momentálne nevie nájsť takmer 217-tisíc Slovákov. Napriek tomu je v ekonomike stále voľných 60-tisíc pracovných miest a v posledných týždňoch stúpa aj počet firemných inzerátov na pracovných portáloch.

„Jedenásty kalendárny týždeň priniesol 4 539 pracovných ponúk. Viac pracovných ponúk sme za jeden týždeň evidovali od príchodu koronavírusu na Slovensku iba raz. Počas 37. kalendárneho týždňa 2020 bolo 4 751 pracovných inzerátov,“ priblížila Nikola Richterová, hovorkyňa spoločnosti Profesia. Od začiatku roka pracovný portál v priemere eviduje 16-tisíc ponúk za mesiac.

Po prvý raz v histórií pracovného portálu Profesia.sk je najväčší počet voľných pracovných ponúk z oblastí informačných technológií. Môže za to koronakríza, ktorá v slovenskej ekonomike zvýšila tlak na automatizovanie procesov. „Týka sa to aj administratívy či klientskej podpory. Vidíme, že zamestnávatelia sa snažia zefektívniť prácu používaním nových nástrojov,“ dodala N. Richterová.

Pomalší hospodársky rast

Na druhom mieste v počte pracovných ponúk skončil obchod, ktorý vo veľkom hľadá hlavne pokladníkov. V časoch pandémie totiž klesá záujme o prácu v preplnených hypermarketoch, kde sa počas dňa stretne najviac cudzích ľudí. Rastúce objednávky v priemysele sa už začínajú prejavovať aj novými ponukami na pracovné pozície v oblasti dopravy, logistiky a špeditérstva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa