„Viac menej mám v škole všetko hotové a pár dní do týždňa môžem pracovať. V časoch pandémie sa mi v Ružomberku podarilo získať prácu len v sklade a mojou úlohou je pripraviť tovar na expedíciu. Odmena za každú jednu naloženú krabicu je osem centov a za deň zarobím okolo 12 eur,“ povedala študentka bratislavského konzervatória Laura Kuchárová. Aj pri odmene vo výške pár centov je o prácu obrovský záujem. Môže za to nedostatok pracovných ponúk. Pričom miera evidovanej nezamestnanosti je v Ružomberku aktuálne 7,92 percenta.

V stredne veľkom slovenskom meste si ani s podporou úradov práce nevie nájsť prácu viac ako 2,2-tisíca nezamestnaných. Pri takej veľkej konkurencií sú študenti vďační za každé jednou zarobené euro a moc sa nesťažujú, ani keď zarobia menej ako stanovuje zákon.

„Aj v prípade zamestnania za úkolovú mzdu ľudia nemôžu zarobiť menej, ako stanovuje zákon o minimálnej mzde. V prípade skráteného pracovného úväzku je hodinová minimálna mzda 3,58 eura,“ upozorňuje pre TREND predseda OZ KOVO Emil Machyna. Inými slovami, aj v prípade slabšieho pracovného výkonu, musí zamestnanec za odpracovaných osem hodín dostať 28,64 eura. Navyše pri odpracovaní celého mesiaca sa minimálny plat automaticky zvyšuje na 623 eur v hrubom.

Firmy sú dnes na koni

Pred príchodom pandémie trpeli domáce firmy nedostatkom pracovnej sily. Ľudia si mohli vyberať z viacerých pracovných ponúk a najšikovnejších zamestnancov získali podniky s nadpriemernými platmi. V súčasnosti je situácia opačná – mnohí ľudia v snahe udržať si zamestnanie akceptujú aj radikálne zníženie zárobku.

Priemerná mesačná mzda v sektore ubytovania za posledný rok klesla o 19,7 percenta a vo februári 2021 dosiahla hodnotu 648 eur. Pre nezvládnutie pandémie od začiatku roka nie je možné ubytovať turistov v domácich chatách, penziónoch a hoteloch. Tento sektor hospodárstva preto momentálne čelí najväčšej kríze v ére samostatného Slovenska. Súčasné obmedzenia znižujú aj mzdy zamestnancov reštaurácií a prekvapivo aj automechanikov. Podľa štatistického úradu v sektore predaj a oprava motorových vozidiel priemerná mzda medziročne klesla o 4,5 percenta na 1 013 eur.

Aj v časoch pandémie sa darí slovenským výrobným podnikom. „Priemyselná produkcia dosiahla trochu lepší výsledok, než sa predpokladalo, keď vo februári medziročne vzrástla o jedno percento, pričom pozitívny vývoj sme mohli sledovať v siedmich z 15 sledovaných odvetví či skupín odvetví,“ priblížil Michal Horváth, analytik Slovenskej sporiteľne. Napriek dostatku zákaziek v medziročnom porovnaní mzdy v priemysle vzrástli len o 1,2 percenta a vo februári priemerná mzda dosiahla hodnotu 1 136 eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa