V najbližších troch mesiacoch plánuje prijať nových zamestnancov každý desiaty slovenský podnik a v prípade otvorenia obchodov môže už v druhom kvartáli 2021 výrazne klesnúť počet ľudí bez práce. Optimistický vývoj ukazuje čistý index trhu práce personálnej spoločnosti ManpowerGroup. Ten stúpol o desať percentuálnych bodov a na najbližšie tri mesiace ukazuje hodnotu plus šesť.

Ide o pomerne výrazné zlepšenie, keďže v úvode roka bol index na hodnote mínus štyri a signalizoval zvyšovanie počtu nezamestnaných. Vo februári tohto roku miera evidovanej nezamestnanosti stúpla na najvyššiu úroveň od vypuknutia pandémie a dosiahla 7,9 percenta.

Klub 500 varuje

Podmienky sa začínajú zlepšovať najmä v priemysle. „Nechcem to zakríknuť, ale aktuálna situácia vo výrobe je naozaj dobrá a máme dosť zákaziek. Dnes ma preto najviac znepokojujú neustále sa opakujúce úvahy o dočasnom zatvorení fabrík,“ hovorí pre TREND generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová a predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Domáce spoločnosti o nové objednávky súťažia s firmami z okolitých krajín. V tvrdej konkurencii uspeje len ten, kto dokáže ponúknuť najlepšiu cenu, kvalitu a schopnosť včas dodať objednaný tovar. Práve posledný bod nedokážu podniky splniť v prípade zavedenia tvrdého lockdownu. Už samotné úvahy o prerušení výroby spôsobujú škody. Zahraniční zákazníci v snahe minimalizovať riziko posunuli niektoré zákazky firmám z okolitých štátov. Podľa zamestnávateľov sa politici majú snažiť vytvárať čo najlepšie podnikateľské prostredie a nekomplikovať svojimi vyjadreniami riadenie firiem. „Preto sme sa rozhodli vládu otvorene varovať, že ak prikročí k prerušeniu výroby, vyhlásime štrajk a začneme blokovať cesty,“ dodáva V. Soták. Klub združuje slovenské firmy s vyše 500 zamestnancami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa