Zatváranie obchodov vo väčšine európskych krajín minulý rok vyvolalo recesiu. Jednou z mála výnimiek je Írsko, ktoré v roku 2020 zaznamenalo hospodársky rast vo výške 3,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Prosperita tamojšej ekonomiky je postavená na anglicky hovoriacej pracovnej sile a nízkych daniach pre nadnárodné koncerny. Tie môžu v krajine rôznymi spôsobmi daňovo optimalizovať peniaze zarobené vo všetkých štátoch Európskej únie.

Pre spomínané dôvody si v Írsku postavili svoje európske centrály americké spoločnosti Amazon, Apple, Google, či Microsoft. Následne v krajine vytvorili státisíce dobre platených pracovných miest zameraných hlavne na poskytovanie online služieb. To sa v čase pandémie ukázalo ako veľká výhoda, keďže práve zamestnanci v IT sektore môžu bez problémov pracovať z domu a navyše dopyt po online službách začal prudko stúpať potom, ako Covid-19 zavrel do domácností milióny Európanov.

Vývoj HDP 2020
Infogram

Najviac utrpel turizmus

Pandémia spôsobila najväčšie hospodárske škody v krajinách profitujúcich z fungovania služieb v oblasti cestovného ruchu. Najhoršiu hospodársku recesiu zaznamenali minulý rok v Španielsku, ktorého ekonomický výkon klesol až o 11 percent HDP. S pádom na úrovni 8,9 percenta HDP nasledovalo Taliansko a o 8,4 percenta HDP znížilo svoj výkon Chorvátsko. Všetky tri najviac zasiahnuté ekonomiky profitujú z cestovného ruchu a od turistov je veľmi závislé aj Grécko, ktoré je štvrtou najviac zasiahnutou krajinou a jeho hospodárstvo sa prepadla o 8,2 percenta HDP.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa