Vláda pred dvomi rokmi sľúbila živnostníkom viac, než doteraz stihla splniť. Hoci minister financií Igor Matovič koncom roka 2021 avizoval chystanú daňovo-odvodovú reformu, napokon sa nekonala. Živnostníkom by však jeho návrhy viac poškodili, ako pomohli. Analytici i odborníci z praxe uvádzajú, že boli odstrihnuté od reality, bez vyčíslenia dôsledkov pre prax.

Už vlani v Inštitúte ekonomických a spoločenských analýz (INESS) prepočítali dosah reformy na prax a zistili, že český živnostník s tržbami 30-tisíc eur ročne by zaplatil jednorazovo na daniach a odvodoch 2 588 eur, maďarský s rovnakými príjmami 1 649 eur. Slovenský živnostník by zaplatil pred reformou 3 843 eur a po nej až 8 700 eur. Zaplatil by teda päťkrát viac ako živnostník v Maďarsku a trikrát viac ako ten v Česku. O pomoci štátu podnikateľom sa dá v tomto prípade hovoriť naozaj len ťažko. 

Počet živnostníkov sa však zvýšil

Analytik INESS Martin Vlachynský hovorí, že živnostníci a drobní podnikatelia boli pravdepodobne tou kategóriou, ktorú zasiahli pandemické opatrenia najviac.

„Závisí od ideologického naladenia vlády, či preferuje v ekonomike viac ľudí vo vzťahu zamestnávateľ – zamestnanec alebo viac tých, ktorí sa rozhodli pre čiastočný odchod zo sociálneho systému a spod noriem Zákonníka práce, čiže skúšajú šťastie v podnikateľskom vzťahu,“ vysvetľuje. Výhodou živnostníkov, podnikajúcich v roku 2021 v kategórii MSP v počte 350 233 subjektov, je podľa analýz Slovak Business Agency (SBA) najmä vysoká flexibilita pri začatí a ukončení podnikania či pozastavení a opätovnej aktivácii živnosti.

Prekvapením je, že oproti roku 2020 počet živnostníkov narástol z 312 266 o 37 967. Možným faktorom vyššieho počtu živnostníkov bola „nútená“ zmena právnej formy MSP z právnických osôb na fyzické osoby u cudzincov po nadobudnutí účinnosti zákona č. 390/2019 Z. z., teda Obchodného zákonníka. 

Prax chce zvýšenie paušálu

Za čiastočne prínosnú pre živnostníkov možno v roku 2021 považovať novelu zákona o živnostenskom podnikaní, ktorá priniesla jeho zjednodušenie. Zrušila sa maximálna a minimálna lehota pozastavenia živnosti, predĺžila sa lehota na oznámenie zriadenia prevádzkarne. Nič to však nemení na tom, že prijímanie legislatívy je chaotické a nepredvídateľné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa