Ak v parlamente prejde chystaná novela zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, prinesie to tisíckam najslabšie zarábajúcich Slovákov finančný problém. Hoci sa vláda Eduarda Hegera má držať predvolebných sľubov a znižovať dane i odvody, robí opak.  Tentoraz zacielila na zdravotné odvody.

Zdravotné odvody sú v hľadáčiku štátu

Zamestnanci v súčasnosti platia zdravotné odvody zo svojich skutočných príjmov. Zároveň platí, že zamestnanec, ktorý zarába menej ako 570 eur mesačne, si môže uplatniť na zdravotné poistenie odpočítateľnú položku najviac 380 eur. Pôvodne rezort zdravotníctva navrhol v novele zákona od 1. januára 2023 zavedenie minimálneho vymeriavacieho základu vo výške minimálnej mzdy (700 eur). Chystá sa to však s pomocou parlamentu zmeniť.

Muži sa v priemere dožívajú kratšie.
Neprehliadnite

Veľké zmeny pre penzistov na Slovensku. Pozrite sa, kde v Európe sa majú seniori najlepšie

„Aktuálny stav je taký, že minimálny vymeriavací základ zamestnanca by sa mal skutočne zaviesť, avšak už len vo výške životného minima, teda 234,42 eur mesačne,“ objasňuje na sociálnej sieti exminister rezortu práce a expert na dane, mzdy aj odvody Jozef Mihál. „Ak niekto patrí medzi údajne 57-tisíc ľudí, ktorí ako zamestnanci platia zdravotné odvody z nižšieho základu a súčasne nejde o poistencov štátu, spolu so zamestnávateľom bude od januára platiť zdravotné odvody najmenej 32,80 eura mesačne,“ dodáva J. Mihál. 

Ministerstvo zdravotníctva si od tejto novinky sľubuje ročne 20 miliónov eur do rozpočtu zdravotných poisťovní. Zámerom celej novely je zlepšiť využívanie zdravotných odvodov a dlhodobo zaistiť financovanie zdravotníctva, uviedla pre TREND hovorkyňa rezortu Petra Lániková.

Rezort tvrdí, že na „čiernych pasažierov“ doplácali nemocnice, ambulancie alebo poctiví podnikatelia. „Návrh sa nachádza na vláde tak uvidíme, ako bude v parlamente,“ uviedol pre TA3 minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Minimálny základ určí životné minimum

Zámer štátu je teda jasný – odhaliť špekulantov pri zdravotnom poistení a riadne ich „skasírovať“. Návrh na minimálny vymeriavací základ bol podľa P. Lánikovej reakciou na špekulatívne zamestnávanie, kedy sa človek zamestnal na minimálny úväzok, aby sa vyhol plateniu zdravotných odvodov. V rámci pripomienkového konania došlo podľa jej slov ku kompromisu.

„Základ sa bude odvíjať od životného minima, nie od minimálnej mzdy. Ten je dostatočne vysoký, aby sa eliminovali špekulatívne úväzky,“ dodáva P. Lániková.  Ak by pritom vypočítaný odvod nedosiahol výšku odvodu z minima, zamestnanec by musel doplatiť rozdiel.

S faktom, že neexistujúci minimálnym vymeriavací základ zamestnanca sa často zneužíval, súhlasí aj poradkyňa pre dane, mzdy a účtovníctvo Jaroslava Lukačovičová. „Aj keď máme systém zdravotného poistenia nastavený ako solidárny, nepripadalo mi solidárne, aby niekto špekulatívne odvádzal odvody z hrubej mzdy pár eur mesačne a ostatní, vrátane štátu, na neho doplácali,“ hovorí účtová poradkyňa.  

Na návrh by však najviac doplatili nízkopríjmoví zamestnanci, ktorí svojou kvalifikáciou alebo možnosťami nedosahujú vymeriavací základ ani vo výške navrhovaného životného minima.

Jednoosobové eseročky sa vynájdu

Dotkne sa to aj zamestnancov s kratšími úväzkami, dohodárov, ale aj majiteľov jednoosobových eseročiek. „Pre majiteľov jednoosobových eseročiek bude stále lacnejšie zaplatiť preddavok na zdravotné poistenie (32,80 eura mesačne) z minimálneho vymeriavacieho základu zamestnanca, čo je navrhované životné minimum 234,42 eura, ako preddavok na poistné z pozície samoplatiteľa zdravotného poistenia, pri ktorom je minimálny vymeriavací základ 50 percent priemernej mzdy,“ dodáva J. Lukačovičová.  

Pre rok 2022 sa zdravotné poistenie pre samoplatiteľa počíta z priemernej mesačnej mzdy z roku 2020. Jej hodnota bola podľa Štatistického úradu SR 1 092 eur.  Samoplatitelia majú zo zákona povinnosť platiť minimálne mesačné poistné, teda 79,31 eur v roku 2022, tí so zdravotným postihnutím 39,65 eura.  

Zároveň sa nová povinnosť minimálneho odvodu zo životného minima nemá vzťahovať na poistencov štátu, teda napríklad na študentov, poberateľov dávok v hmotnej núdzi, osoby evidované na úrade práce, starobných a invalidných penzistov či osoby dočasne práceneschopné alebo na ošetrovnom.

Chaos a neprehľadnosť bude pokračovať

Návrhu novely zákona pripomienkovali aj rôzne organizácie. Asociácia zamestnávateľov a zamestnávateľských zväzov uvádza, že minimálny vymeriavací základ na úrovni odvodu zo životného minima je neakceptovateľné riešenie.

Navrhované znenie totiž podľa asociácie negatívnym spôsobom zasiahne najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, medzi ktoré patria, okrem iného, matky pracujúce na čiastočné úväzky, ktoré sa vrátili po rodičovskej dovolenke a už sa nepovažujú za poistencov štátu alebo ŤZP osoby, pracujúce na kratší pracovný čas a podobne. Navyše pri zdravotných a sociálnych odvodoch je potrebné zohľadniť aj rôzne vymeriavacie základy, každoročné zmeny sociálnych odvodov, rôzne výšky odvodov, stropy a výnimky, ktoré sú už aj pri aktuálne nastavenom daňovo-odvodovom systéme obzvlášť neprehľadné.

Proti akýmkoľvek minimálnym zdravotným odvodom je aj Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.  Pocítili by to hlavne najmenej zarábajúce skupiny zamestnancov, ako sú osamelí rodičia pracujúci na skrátené úväzky. „Podľa nášho názoru je navrhovaný zákon v rozpore s cieľom EÚ podporovať skrátené úväzky a flexibilné zamestnávanie. Zamestnávateľom zvyšuje náročnosť spracovania miezd,“ poznamenáva A. Lasz.

Chýbajú konkrétne analýzy a prepočty

Namiesto zavedenia celoplošného odvodu odporúča zamerať sa na dôkladnú kontrolu. „Ak však už zavádzame minimálne odvody, súčasne by mala byť stanovená aj ich maximálna výška. Obávam sa, že po minimálnych zdravotných odvodoch budeme v krátkom čase svedkami snáh aj o zavedenie minimálneho odvodu na sociálne poistenie,“ dodáva generálny sekretár A. Lasz.  

Vážne pripomienky zaznievajú aj z inej strany. Avizovaný primárny dôvod na obmedzenie „1-eurových“ úväzkov, nie je podporený faktami, uvádza Republiková únia zamestnávateľov. Navrhované znenie považuje za neakceptovateľné, pričom likvidačné to bude podľa nich tiež najmä voči zamestnancom na čiastočné úväzky alebo dohody.

Dopadová správa návrhu zákona podľa únie zamestnávateľov síce uvádza počet zamestnancov s vymeriavacím základom nižším ako minimálna mzda (bez poistencov štátu) vo výške 258 250 osôb, no žiadnu ich štruktúru. Nie je preto možné odhadnúť, aká časť z nich sú regulérni zamestnanci s čiastočným úväzkom a nízkou mzdou a koľko „špekulanti“.

Anekdotické argumenty nestačia, upozorňuje Republiková únia zamestnávateľov. Rozpočtová analýza rezortu uvažuje o tom, že až 40 percent ľudí (103 300) z 258 250 v reakcii na novelu zmení svoj status, teda nezostanú pracovať na daný úväzok, ale opustia ho, čím sa zhorší ich ekonomická situácia.

Odpočítateľná položka napokon zostáva

V praxi to bude znamenať komplikácie pre zamestnávateľov, respektíve mzdové účtovníčky, ale aj pre zamestnancov. Z návrhu zákona vyplýva, že pri jednom pracovnom pomere sa minimálny vymeriavací základ a preddavok na poistné z neho vysporiada u zamestnávateľa. „V prípade viacerých pracovných úväzkov sa mesačne budú platiť odvody iba podľa reálne vyplatenej sumy z tohto úväzku. Prípadný nedoplatok z dôvodu minimálneho odvodu sa vyčíslia až v ročnom zúčtovaní poistného, dodáva P. Lániková z ministerstva zdravotníctva.

Táto legislatívna novinka na platenie odvodov minimálne zo základu 234,42 eura sa má týkať iba zamestnancov. „Pre zamestnávateľa sa podľa posledných informácii minimálny odvod neplánuje, tým sa nezvýši ani cena práce. Zamestnancov, ktorí zarobia mesačne viac ako uvedená suma, sa táto zmena nedotkne,“ objasňuje pre TREND garant ekonomických programov spoločnosti KROS  Marek Polic.

Dôležité podľa neho bude, aby výrobcovia mzdových softvérov vedeli včas túto novinku zapracovať. „Podstatné pre nás je, aké bude konečné znenie novely, kedy bude definitívne schválená a odkedy bude platiť. Až na základe toho vieme určiť reálny vplyv a pustiť sa do konkrétnych analýz,“ dodáva M. Polic.

Novela zákona pôvodne obsahovala aj návrh na zrušenie odpočítateľnej položky. Najnovšie vyzerá, že od tejto myšlienky ministerstvo upúšťa. Pri určení minimálneho poistného zamestnanca sa podľa posledného dostupného znenia návrhu zákona odpočítateľná položka nezohľadní. „Neruší sa a ostáva naďalej v platnosti,“ potvrdila pre TREND P. Lániková.

V Česku idú v odvodoch opačným smerom

Ďalšie dôležité správy

Eduard Heger Igor Matovič
Neprehliadnite

Slovenskom sa preženie daňová smršť. Nové dane sa už schvaľujú, miestne budú vyššie