Kvôli rastúcim cenám a vyšším nutným rodinným výdavkom hľadá mnoho Slovákov možnosti, ako si privyrobiť. Jedna práca im už často nestačí, neraz je nutné nájsť si aj ďalší kratší úväzok, brigádu či rovno začať myslieť na podnikanie. Novela Zákonníka práce prináša viacero zmien, pričom väčšina je práve v ich prospech.

Mzdové fakty z trhu práce sa zdajú byť z tohto pohľadu optimistické. Firmy, ktoré uverejňovali ponuky na Slovensku v treťom kvartáli, uvádzali priemernú základnú mzdu 1 333 eur v hrubom, uvádza pracovný portál Profesia. Oproti rovnakému obdobiu spred roka stúpla základná zložka mzdy o 110 eur, čo je deväťpercentný nárast.

To však so sebou prináša množstvo výziev, s ktorými sa musia vysporiadať zamestnávatelia. „Prežiť obdobie extrémnych cien energií, zdražovania prakticky všetkých vstupov do výroby a postupnej straty konkurenčnej schopnosti voči iným krajinám,“ vymenúva predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók.

Euro,Money.,Euro,Cash,Background.,Euro,Money,Banknotes
Neprehliadnite

Dve či tri práce nebudú pre Slovákov problém, limity padnú. Dohodári dostanú plat aj za nič

„Výzvou je aj zlepšiť stále sa zhoršujúcu situáciu na trhu práce, odchod nielen mozgov, ale aj rúk do zahraničia. A  zastaviť alebo aspoň zmierniť deštrukčný vplyv stále sa rozrastajúcich sankcií na výrobné podniky a turizmus, na stratu trhov a zákazníkov,“ dodáva P. Mihók.

Trh sa jednoducho mení. Kým najmä energeticky náročné sektory prežívajú ťažké obdobie, existujú odvetvia, ktoré dlhodobo bojujú s nedostatkom pracovnej sily.  Novela Zákonníka práce však zamestnávateľom prináša nové povinnosti a viac práv pre zamestnancov a dohodárov.

Skvapalnený plyn LNG sa preváža v takýchto tankeroch. Na trhu je ho dostatok.
Neprehliadnite

Blúdiace tankery s LNG stále hľadajú smer. EÚ chce od Ameriky nižšie ceny, tie lámu rekordy

Zmeny sú reakciou na transpozíciu dvoch smerníc Európskeho parlamentu a Rady. Majú priniesť viac rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom rodín a zlepšiť informovanosť medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Odborníci z praxe tvrdia, že to nie vždy prospieva pracovnému.  

Aké konkrétne novinky teda možno očakávať v praxi už o pár dní? TREND sa prehľadne vo fotostory pozrel na 11 najdôležitejších zmien novely Zákonníka práce, ktoré budú platiť od novembra tohto roka.