Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak počas tlačovej konferencie na tému spolupráca v súvislosti s utečeneckou krízou 27. apríla 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann

1. Nová podstatná náležitosť pracovnej zmluvy

Trh práce sa po pandémii zmenil. Veľa firiem sa v posledných dvoch rokoch sústredilo predovšetkým na prežitie a nemali priestor plánovať ďalší rast. Teraz je potrebné všetko dohnať, do toho im však vstúpila energetická kríza.

Firmy i zamestnanci si zvykli pracovať inak a novým podmienkam musia prispôsobiť aj pracovné zmluvy, rozhodol cez Zákonník práce rezort práce pod vedením Milana Krajniaka. Štandardne si v pracovnej zmluve musí zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť štyri podstatné náležitosti: druh práce, miesto výkonu, deň nástupu do práce a mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Novými podstatnými náležitosťami pracovnej zmluvy budú po novom identifikačné údaje zamestnávateľa a zamestnanca. Musí byť uvedený názov firmy a jej sídlo (ak je právnickou osobou) a miesto podnikania (ak je fyzickou osobou) a špecifikácia zamestnanca, teda jeho meno, priezvisko, dátum narodenia a miesto trvalého pobytu. Novela zavádza možnosť dohodnúť v zmluve aj ďalšie podmienky, o ktoré majú zamestnávateľ a zamestnanec záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.