O tom, dokedy Samsung vydrží na Slovensku, špekulujú odborníci, novinári aj zamestnanci fabriky. Presun pracovníkov z odvetví s nižšou pridanou hodnotou do sektorov s vyššími platmi nezadržateľne pokračuje, v dôsledku čoho sa nad svojím zotrvaním či nezotrvaním na Slovensku zamýšľajú aj niektoré nemecké či americké firmy.

Nevylučujú relokáciu

Vlani v novembri uviedlo 83 percent z vyše štyridsiatky oslovených firiem združených v Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore ako svoj najväčší problém nedostatok odborných pracovných síl. A 61 percent zase pracovné náklady.

„Z individuálnych rozhovorov s manažérmi nemeckých firiem na Slovensku vieme, že situácia na trhu práce ich núti analyzovať, v ktorých oblastiach dokážu ďalej rásť a v ktorých už nie. Výsledkom je, že niektoré stoja pred otázkou relokácie – buď do zahraničia, alebo v rámci Slovenska,“ upozorňuje hovorca komory Markus Halt. Konkrétne firmy, ktoré narazili na strop, prirodzene, menovať nechce.

Situácia na trhu práce komplikuje fungovanie aj firmám združeným v Americkej obchodnej komore (AmCham). Tá robila prieskum medzi tromi desiatkami centier zdieľaných služieb, ktoré na Slovensku zamestnávajú vyše 30-tisíc ľudí s mesačnou mzdou na úrovni dvojnásobku priemeru v ekonomike. Väčšina centier uviedla, že hlavnou motiváciou ich pôsobenia u nás je dostupnosť vzdelanej, flexibilnej a jazykovo vybavenej pracovnej sily. Aktuálne však pociťujú jej nedostatok. Kompenzovať by ho chceli zamestnávaním cudzincov, tomu sa však vláda Roberta Fica doposiaľ skôr bránila.

„Pokiaľ si chce Slovensko udržať konkurencieschopnosť, je potrebné 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa