Firma Yota Devices mala v Barcelone pomerne miniatúrny stánok. O to horšie sa v ňom pohybovalo, keďže pútal pozornosť mnohých novinárov a aj zvedavcov. A zvedavosť bola na mieste. YotaPhone, ktorý je momentálne predávaný za 499 eur vlani, prekvapil tým, že tam, kde u ostatných smartfónov nájdete kryt  batérie, v tomto prípade tam bol displej z elektronického papiera. Pod ním sa nachádzal  malý touchpanel na listovanie pri čítaní elektronických kníh.

Tohtoročný YotaPhone je už ale pravá vlajková loď, ktorá navyše pridala ovládanie dotykom aj pre elektronický papier na jeho zadnej strane a nové možnosti jeho využitia.

Na jednej strane je 5 palcový full HD Super Amoled displej. Keďže je táto technológia zobrazovania o niečo menej náročná na batériu než u LCD displejov, je pochopiteľné, že výrobca zvolil práve ju. Na zadnej strane je 4,7 palcový e-ink dotykový displej s rozlíšením 960 x 540 bodov, ktorý neslúži len na čítanie elektronických kníh. Pomocou aplikácie sa dá takmer všetko, čo je na prednom farebnom displeji, zobraziť aj na elektronickom papieri. Funguje prezeranie Facebooku aj s likeovaním, surfovanie po webe, čítanie e-mailov alebo prijímanie hovorov. Po spárovaní s fitness náramkami môže tiež zobrazovať údaje o tepe, spálených kalóriách a iné informácie.

YotaPhone: Kindle a smartfón v jednom

Zdroj: Yota Devices

Samozrejme, na fotografie, videá či hry je vhodný len predný Amoled displej. Aj pre dlhú obnovovaciu frekvenciu obrázkov. Naopak, výhodou je, že elektronický papier môže zobrazovať statický obrázok alebo napríklad počasie takmer úplne pasívne, bez plytvania energiou. Podľa predstaviteľov spoločnosti pracujú na systéme, ktorý by ešte presnejšie vedel konvertovať akýkoľvek obraz do podoby, ktorý by sa správne zobrazoval aj na čiernobielom elektronickom papieri. Už  teraz ale táto technológia môže predĺžiť výdrž batérie minimálne o dvojnásobok, záleží od intenzity používania jedného alebo druhého displeja.

V predajniach v Rusku a Európe budú niekedy v druhom polroku 2014. Cenu si nechávajú zatiaľ pre seba. Pravdepodobne pôjde o prémiovejšiu cenu, nie len pre unikátnosť dvojdisplejového riešenia. YotaPhone je vybavený štvorjadrovým procesorom s taktom 2,3 GHz, 2GB operačnou pamäťou a 32GB na ukladanie dát. Nad displejom z elektronického papiera je 8 Mpix fotoaparát. Novinka je hrubá len 8,9 mm a váži približne 130 gramov. Sme zvedaví, či sa do boja táto spoločnosť pustí s vlastnými smartfónmi, alebo predá svoj vynález inej značke. Nejaký Samsung Galaxy Note 4 so zadnou stranou z e-papiera by mohol byť zaujímavý.  

YotaPhone: Kindle a smartfón v jednom

Zdroj: Marián Biel