Výlet do stratosféry má trvať vyše šesť a pol hodiny a stúpanie je veľmi pomalé. V porovnaní s tým, čo pre vesmírnych turistov chystá Blue Origin Jeffa Bezosa či Virgin Galactic Richarda Bransona, je to zásadný rozdiel. Ich lety smerujú vyššie, až na samotnú hranicu vesmíru (na tzv. Kármanovu líniu alebo do jej blízkosti), no zároveň ide len o niekoľko minút zážitkov a potom návrat na povrch planéty.

Čo je Kármánova línia

Theodore von Kármán bol maďarsko-americký matematik, riaditeľ leteckého laboratória na Kalifornskom technologickom inštitúte a jeden z najvýznamnejších vedcov, teoretikov aeronautiky. Hranicu vo výške 100 kilometrov nad úrovňou mora stanovil výpočtami, podľa ktorých je v tejto výške atmosferický tlak na vesmírne plavidlo zanedbateľný. Obvykle sa považuje za hranicu kozmického priestoru. Kármánova línia, pomenovaná na počesť vedca, je zároveň vrchnou hranicou územia každého štátu.

SpaceX Elona Muska plánuje aj suborbitálne lety medzi veľkými mestami, no zameranie tejto firmy je skôr na osídlenie Marsu, než komerčné lety do vesmíru.

SpaceX CEO Elon Musk Gives Update On Starship Launch Vehicle At Texas Launch Facility
Neprehliadnite

Miliardár Musk tvrdí, že ak neosídlime Mars, ľudstvo vyhynie

Ak dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté

Spoločnosť Space Perspective to vymyslela celkom inak. Stúpanie je pomalé, pretože nie je potrebná žiadna raketa či raketové palivo. Luxusne vybavenú kapsulu Neptune One, v ktorej je aj bar či toaleta, vynesie nahor balón.

Rýchlosťou približne 12 výškových kilometrov za hodinu kapsula vypláva do stratosféry s ôsmimi pasažiermi a jedným pilotom. Žiadny zhon a žiadne preťaženie, iba výhľad vyše 700 kilometrov každým smerom.

Výhľad z Neptune One je možný cez veľké panoramatické okná
Zdroj: Space Perspective
Výhľad z Neptune One je možný cez veľké panoramatické okná

Jane Poynter, ktorá firmu založila spolu s manželom, zdôrazňuje:

Všetko je pomalé, jemné a pohodlné. Nebudete vystrelení do vesmíru na rakete so všetkou tou zúrivosťou a vibráciami.
 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa