Družicu vo štvrtok jej konštruktéri predstavili v Bratislave. Malý satelit s názvom skCube v tvare kocky a s rozmermi 10x10x10 centimetrov vynesie na obežnú dráhu Zeme v máji tohto roku americká nosná raketa Falcon 9 z kozmodrómu Vandenberg v Kalifornii.

Ako novinárov informoval predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) a líder celého projektu Jakub Kapuš, skonštruovanie družice je výsledkom vyše štvorročnej práce SOSA, slovenských univerzít a firiem.

Po vypustení do vesmíru bude skCube zaznamenávať magnetické vlny z elektromagnetického spektra prichádzajúce z vesmíru. „Už samotná družica je však experiment,“ konštatoval J. Kapuš s tým, že jedným z hlavných cieľov je získať skúsenosti v tejto oblasti a využiť ich potom na väčšie vesmírne projekty, ktoré by mohli byť inšpiráciou pre ďalšiu generáciu vedcov k pôsobeniu vo vede a výskume.

Členské príspevky do ESA predstavujú asi 1,6 milióna eur ročne, 80 percent z týchto financií sa na Slovensko vráti vo forme projektových peňazí. 

Slovenská družica opustí Slovensko vo februári, keď ju prevezú do Holandska a umiestnia do takzvaného vypúšťacieho kontajnera. Ten potom prepravia do USA na konečnú integráciu do rakety Falcon 9.

Satelit skCube tak podľa J. Kapuša čaká ešte dlhá cesta a množstvo nástrah. „Môže zlyhať nosná raketa, nemusia sa rozložiť antény alebo sa družica môže zraziť s iným telesom," povedal s tým, že oslavy sa začnú, až keď cestu na obežnú dráhu prežije bez ujmy.

Družica vážiaca jeden kilogram bude našu planétu obiehať vo výške 450 až 720 kilometrov nad zemským povrchom. Zem obletí rýchlosťou 28-tisíc kilometrov za hodinu, približne jedenkrát za 90 minút. Na jej palube sa nachádza počítač, napájacie, komunikačné a senzorické systémy a kamera.

Vedci predstavili prvú družicu Made in Slovakia. Vystrelia ju v máji

Zdroj: SKCube

Na projekte skCube sa vlastnými financiami a prácou podieľali viaceré firmy a inštitúcie, takže jeho hodnotu nevedel J. Kapuš presne vyčísliť. Odhaduje však, že vývoj, konštrukcia a následné vypustenie dosiahne sumu 400- až 450-tisíc eur. Na vynesie slovenskej družice na obežnú dráhu, ktoré stojí 120-tisíc eur, finančne prispel aj Úrad vlády SR z rezervy predsedu vlády. 

Projekt v roku 2012 odštartovala SOSA, pričom jeho nositeľom je Žilinská univerzita a Technická univerzita v Košiciach.