Všetko to začalo v Ázii, konkrétne vo Vietname. Herné štúdio Sky Mavis vytvorilo hru Axie Infinity, z ktorej sa veľmi rýchlo stal medzi hráčmi veľký trhák. Hra začala následne zabávať desiatky miliónov ľudí po celom svete, najväčšia základňa hráčov však pochádza priamo z Ázie.

V hre je možné chovať obojživelníkov axolotlov mexických, ktoré sa bežne vyskytujú v mexických jazerách. V hre ide o kreslené, vtipne spracované verzie, ktoré sa medzi hráčmi nazývajú „Axies“. Hráči ich následne chovajú, vylepšujú a v rámci hry medzi sebou bojujú. Zaujímavosťou je, že hra využíva takzvaný play-to-earn model, teda „hraj a zarábaj“.

V praxi to funguje tak, že hráči môžu medzi sebou s týmito stvoreniami obchodovať, pričom štúdio hráčom za transakcie účtuje určitý poplatok. Každý „Axie“ má svoj nezameniteľný digitálny podpis, teda NFT a možno povedať, že v tomto biznise sa točia obrovské peniaze. Veď najdrahšia virtuálna postavička s názvom Mystic Axie sa minulý rok predala za 300 ethereí, čo zodpovedá hodnote viac ako jedného milióna dolárov.

Druhá najväčšia lúpež histórie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa