Prvý výcvik začal pred šiestimi mesiacmi na leteckej základni Mont-de-Marsan na juhozápade Francúzska. Výcvik sa vzťahuje na štyroch orlov kráľovských, ktorí dostali mená po slávnych mušketieroch – D’Artagnan, Aramis, Arthos a Porthos. „Ako všetci dravci sú rýchli a majú veľmi vyvinutý zrak, korisť môžu objaviť do vzdialenosti až dvoch kilometrov. Sú silní a statoční,“ vysvetlil výber vtákov predstaviteľ základne.

Dron, ktorý sa objavil nad letiskom medzi štartom dvoch stíhačiek typu Rafale, pri ukážke zákroku jeden z orlov za 20 sekúnd uchopil do pazúrov a zniesol sa s ním na zem. „Orly sa učia dobre, výsledky sú povzbudivé,“ povedal člen jednotky, ktorá vyhodnocuje výcvik. Armáda už objednala ďalších štyroch dravcov, ktorí majú prísť v lete.

Predstaviteľ armády pripustil, že orly je možné posielať len proti ľahším bezpilotným strojom s maximálnou váhou približne štyri kilogramy. Útoky na väčšie drony, ktoré však tvoria len asi 25 percent novej hrozby, by ohrozili život operencov. Používanie dravcov dopĺňa ďalšie zdokonalené opatrenia proti bezpilotným strojom, akými sú napríklad radarové rušenie či streľba, poznamenal podľa AFP predstaviteľ vojenskej základne.