Rok 2020 priniesol na filmovom trhu prelom, na ktorom má leví podiel najmä pandémia nového koronavírusu. Pre opatrenia boli kiná nútené zatvoriť brány a ľudia sa tak presunuli na streamovacie platformy, ktoré zažívajú veľmi dobré časy. Ich výhodou je predovšetkým široká ponuka filmov, seriálov a rôznych relácií, výhodná cena a flexibilita, nakoľko obsah je možné sledovať nielen v televízií, ale aj na počítači či v smartfóne.

Nie prekvapujúce, že streamovacím platformám dominujú predovšetkým tie zo Spojených štátov. Trojica gigantov Netflix, Disney+ a Amazon Prime totiž ovláda až 86 percent trhu, pričom len samotný Netflix má viac ako 200 miliónov predplatiteľov po celom svete. Európske alternatívy síce existujú, no ani zďaleka nemajú taký výtlak ako tie americké.

BigBang Theory, seriál, Netflix
Neprehliadnite

Streamovanie zažíva zlaté časy. Prispel k tomu aj koronavírus

Potenciálny Nent

Z hľadiska konkurencieschopnosti voči amerických platformám má najväčší potenciál štokholmská spoločnosť Nent (Nordic Entertainment Group), ktorá pôsobí na území celej Škandinávie. Nent aj v súčasnosti odoláva silnému tlaku a to aj napriek tomu, že je v porovnaní s americkými gigantmi ekonomicky výrazne slabší.

Podľa počtu predplatiteľov je Nent na škandinávskych trhoch číslo dva hneď po Netflixe. Kým Netflix má v regióne viac ako štyri milióny predplatiteľov, Nent si prepláca cez tri milióny ľudí vo Švédsku, Fínsku, Nórsku a Dánsku. Žiadny iný lokálny konkurent voči americkým platformám nemá také postavenie ako Nent, čo sa odráža aj na jeho akciách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa