Rok 2020 výrazne ovplyvnila pandémia nového koronavírusu. Bezprecedentná situácia spôsobila, že sa nachádzame uprostred radikálnych zmien takmer v každom segmente. Internetové obchody zažívajú zlaté časy, vzdelávanie sa rýchlo a takmer bez príprav presunulo do online priestoru a v Hollywoode sa už niekoľko mesiacov skloňuje len jedno slovo – stream.

Množstvo filmových titulov pre pandémiu neuviedli do kín. Premiéry sa presunuli na rok 2021, prípadne niektoré z noviniek smerovali rovno do online prostredia. Predchádzajúci rok možno pokojne nazvať rokom streamovania, pretože zatvorené kiná a domáca izolácia spôsobili v tejto oblasti výrazný rast.

Najvplyvnejšou streamovacou  službou je naďalej Netflix. Niet pochýb, že k jeho rastu  prispievajú aj nové epizódy seriálu Money Heist.
Zdroj: Shutterstock
Najvplyvnejšou streamovacou službou je naďalej Netflix. Niet pochýb, že k jeho rastu prispievajú aj nové epizódy seriálu Money Heist.

Najväčší je Netflix

V roku 2018 využívalo streamovacie služby 250 miliónov predplatiteľov po celom svete. Odhaduje sa, že v roku 2022 vzrastie ich počet až na 450 miliónov. Najznámejšou streamovacou službou na svete je jednoznačne americká spoločnosť Netflix. Od relatívne skromných začiatkov vyrástla na jednu z najvplyvnejších videostreamovacích služieb na svete.

Spoločnosť ako jedna z prvých videla potenciál v technológii streamovania videí a v prechode na model predplatného, pričom s prevádzkou v online priestore začala už v roku 2007. V roku 2011 sledovalo Netflix približne 22 miliónov predplatiteľov, v roku 2019 sa ich počet zvýšil na viac ako 150 miliónov a v súčasnosti ich je vyše 195 miliónov vo viac ako 190 krajinách sveta.

10 najsledovanejších filmov celosvetovo – Netflix

1. 365 dní
2. Enola Holmes
3. Vianočné kroniky 2
4. Holidate
5. The Old Guard
6. Sociálna dilema
7. Project Power
8. SpongeBob: Sponge on the Run
9. Kissing Booth 2
10. Extrakcia

Údaje sú za rok 2020

To, že Netflix sa teší obrovskej popularite, ktorá neustále stúpa, odráža aj fakt, že v apríli minulého roka dosiahla hodnota spoločnosti 194 miliárd dolárov, čo bol nárast o viac ako 50 miliárd. Niektorí odborníci si napriek tomu myslia, že je stále podhodnotená. The Walt Disney Company, ktorú pandémia vzhľadom na zatvorené zábavné parky zasiahla obzvlášť silno, sa so svojou hodnotou dostala tesne pod 184 miliárd dolárov. Je to výrazný pokles zo sumy takmer 258 miliárd, ktorú dosiahla na konci roka 2019.

10 najsledovanejších seriálov celosvetovo – Netflix

1. Money Heist
2. Tiger King
3. The Queen’s Gambit
4. Too Hot to Handle
5. Ratched
6. The Umbrella Academy
7. Never Have I Ever
8. Space Force
9. Lucifer
10. Floor is Lava

Údaje sú za rok 2020

Netflix sa tak stal najväčšou spoločnosťou v zábavnom priemysle. Od decembra 2010 do novembra 2020 vzrástla hodnota jeho akcií o viac ako 1 800 percent. „Niet pochýb, že Netflixu v raste pomohol obľúbený titul Tiger King aj nové epizódy seriálov Narcos Mexico, Ozark či Money Heist, ktoré patria pod originálnu distribúciu spoločnosti. Výzvou v ďalšom raste bude pravdepodobne to, ako dlho v blízkej budúcnosti vydržia s novými sériami, keďže výrobné štúdiá sú zatvorené,“ uviedol Mihir Haria-Shah, vedúci vysielania spoločnosti Total Media.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa