Podľa informácií z ministerstva školstva najnižšiu ponuku predložila spoločnosť Swan. Znela na 53,7 milióna eur bez DPH. Oproti predpokladanej cene zákazky je nižšia zhruba o jednu pätinu. Ďalšie dve ponuky, od Slovanetu a Slovak Telekomu, boli oproti Swanu vyššie o 630-tisíc, respektíve 1,3 milióna eur.

V poradí uchádzačov chýba štvrtá ponuka - od O2. Prečo, to ministerstvo vo svojej tlačovej správe nevysvetlilo.

O2 pre TREND.sk potvrdila, že komisia ju zo súťaže pred zverejnením cenových ponúk vylúčila. Operátor si myslí, že sa tak stalo z formálnych dôvodov: „Sme presvedčení, že sme do tendra išli s ponukou spĺňajúcou požiadavky stanovené ministerstvom školstva, technicky plne funkčným riešením zabezpečujúcim ciele celého projektu Edunet, a to dokonca za cenu výrazne nižšiu, ako je víťazná cena.“ Oproti Swanu bola ponuka O2 lacnejšia o 6,4 milióna eur.

O2 vlani kritizovalo tender na Edunet s tým, že jeho podmienky nie sú férové. Pomerne prekvapujúce rozhodnutie vstúpiť do súťaže ako uchádzač vysvetlila firma slovami, že chce priniesť férové a transparentné ponuky do korporátneho segmentu: „Dali sme férovú ponuku a zároveň jasný signál, že s nami treba počítať aj v tomto segmente.“

Edunet okrem O2 v minulosti kritizovali aj Orange, menší internetoví provideri a dvojica mimovládnych watchdogov, Aliancia Fair-play a Slovensko.Digital. Nepozdávalo sa im najmä to, že Edunet sa objednáva ako veľké centralizované riešenie, ktoré podľa nich nemusí vychádzať kvalitatívne najlepšie a nákladovo najefektívnejšie. Ministerstvo najprv diskusiu prisľúbilo, no potom od nej odskočilo.

Podľa kritikov boli podmienky súťaže ušité na jediného uchádzača. Ktorého síce nemenovali, ale z kontextu bolo jasné, koho myslia - Slovak Telekom. Ten bol dodávateľom ministerstva v projekte Infovek2, ktorý má do budúcnosti Edunet nahradiť. Nateraz sa zdá, že tento tip nevyšiel.

Poradie uchádzačov v tendri na Edunet

1. SWAN, a.s. – 53 690 089,88 eur bez DPH

2. Slovanet, a.s. – 54 317 625,20 eur bez DPH

3. Slovak Telekom, a.s. – 54 989 800,72 eur bez DPH.

Predpokladaná hodnota zákazky bola vo výške 67 518 576,47 eur bez DPH.

Vylúčená ponuka O2 – 47 263 791,87 € bez DPH

Práca výberovej komisie sa určením poradia uchádzačov ešte neskončila. Musí cenové ponuky prekontrolovať po jednotlivých položkách, pričom opakovane preverí, či Swan predložil všetky dokumenty, ktorými ministerstvo podmienilo účasť v tendri. Až potom bude vyhlásený víťaz súťaže, s ktorým ministerstvo môže podpísať zmluvu.

Či k tomu napokon príde, vyplynie z ďalšej kontroly Edunetu, ktorá momentálne beží na Úrade verejného obstarávania. Minister školstva P. Plavčan sa vyjadril, že ide o veľký a dôležitý projekt, a tak sa nechce unáhliť: „Ak sa preukáže, že proces verejného obstarávania bol v poriadku, zmluvu podpíšem. (...) Ak sa preukážu závažné pochybenia, budem prvý, ktorý bude tlačiť na nové verejné obstarávanie,“ sľubuje šéf rezortu.

Minister zároveň uviedol, že je v záujme jeho úradu spustiť projekt čo najskôr. Myslí si, že Edunet prispeje k zlepšeniu vzdelávacieho procesu na školách. Tender vyhlásilo ministerstvo ešte v decembri 2015, ponuky uchádzačov dostalo vlani v marci. Zdĺhavé vyhodnocovanie ponúk zdôvodňovalo zložitosťou problematiky.