Hopin (donedávna ešte Hopin Taxi) sa rozhodol, že bude synonymom pre dopravu v hlavnom meste. Doteraz sprostredkovávali odvoz cez taxislužby alebo licencovaných taxikárov, teraz chcú zaujať aj inú cieľovku. V ich novej aplikácii sa bude dať naplánovať cesta mestskou hromadnou dopravou.

Od decembra sa to dalo aj cez Mapy Google. Zásadný rozdiel je však v tom, že Hopin má od DPB dáta o momentálnej polohe autobusov, trolejbusov či električiek. Túto funkcionalitu pre DPB obstaráva tretia strana, ich čerstvosť je do jednej minúty. Autobus však už do minúty môže byť o ulicu ďalej.

Hopin preto pridal vlastný algoritmus, ktorý vypočítavá predpokladanú polohu vozidla podľa jeho trasy a aj momentálnych podmienok na cestách.

V aplikácii na webe alebo v mobile sú potom vozidlá s konkrétnymi dátami tmavočervené, tie dorátavané zas svetločervené. Do roka by sa tento čas mal z minúty zmenšiť na 30 sekúnd.

Lístky na MHD ponúkne  aj aplikácia

Pri plánovaní cesty stačí zadať cieľovú adresu, používateľ nemusí poznať názov najbližšej zastávky. V priebehu roku 2018 je plánované pridanie funkcie prepojenia MHD a taxíkov. Užívatelia si tak budú môcť naplánovať cestu od dverí ku dverám aj tam, kde MHD nejazdí.

Ako bratislavský primátor Ivo Nesrovnal pri uvedení služby povedal, má ísť o ďalší krok pri napĺňaní konceptu smart city. „Súčasťou smart cestovania v meste už sú vozidlá so vstavanou Wi-Fi, USB konektormi na dobíjanie mobilov, informačné tabule na zastávkach alebo aj 18 nových elektrobusov,“ dodáva.

V priebehu najbližších mesiacov má pribudnúť aj funkcia kupovania lístkov na hromadnú dopravu priamo cez aplikáciu. Podľa predstaviteľov spoločnosti Hopin sa v Bratislave mesačne predá pol milióna lístkov formou SMS. Sprostredkovateľovi tejto služby ide približne štvrtina.

Predaj cez appku s násobne nižším poplatkom by tam mestskému dopravnému podniku vedel ušetriť náklady v hodnote pekných pár desiatok tisíc eur. Súčasťou novej funkcie bude aj virtuálna peňaženka, z ktorej by sa lístky kupovali.

Bratislavská MHD dobieha súčasnosť. Nová aplikácia konečne ponúka live dáta

Zdroj: Marián Biel

Šoféri podržia dáždnik a otvoria dvere

Hopin Limo je služba pre tých, ktorí sa chcú odviezť luxusnejšie. Respektíve mať istotu, že odvoz bude nadštandardný. Okrem požiadaviek, ktoré musia spĺňať všetci vodiči pod značkou Hopin, tí zo služby Limo musia mať limuzíny typu Mercedes C alebo E, Audi 6 a vyššie, BMW 5 a vyššie či Škoda Superb vyrobené po roku 2015.

Okrem toho musia spĺňať dress code, teda čierne nohavice a svetlú košeľu, prípadne aj tmavé sako. V autách nesmie chýbať minerálka, vodič klientovi otvára dvere či pri zlom počasí podrží dáždnik. Zatiaľ je v Bratislave registrovaných okolo 30 takýchto vozidiel.

Bratislavská MHD dobieha súčasnosť. Nová aplikácia konečne ponúka live dáta

Aj základná funkcia na privolanie Taxi je nová. Hlavne sa zmenilo grafické prostredie, ktoré je subjektívne prehľadnejšie a ergonomickejšie. Pribudli drobnosti, napríklad zvoliť si tichú jazdu – ak nemáte náladu s taxikárom počas jazdy diskutovať.

Nová verzia aplikácie Hopin so sledovaním bratislavského MHD v reálnom čase je pre Android už dostupná, pre iOS by mala byť do konca tohto týždňa.