Vysokopostavení izraelskí predstavitelia tento týždeň uviedli, že ich vojenská kampaň proti Iránu by mohla viesť k pádu režimu, čo by malo obrovské dôsledky pre globálny trh s ropou.

Podľa Scotta Modella, riaditeľa poradenskej spoločnosti Rapidan Energy Group, neexistujú žiadne známky toho, že by bol režim v Iráne na pokraji kolapsu. Ďalšia politická destabilizácia by ale mohla na dlhšie viesť k výraznému zdraženiu ropy, dodala pre portál CNBC Natasha Kaneva z JPMorganu.

Od roku 1979 už pritom došlo k ôsmim prípadom zmeny režimu v krajinách, ktoré sú významnými producentami ropy. Revolúcia v Líbyi, počas ktorej došlo k zvrhnutiu vlády Muammara Kaddáfího, spôsobila v roku 2011 nárast cien ropy z 93 dolárov za barel v januári na 130 dolárov v apríli. Toto prudké zdraženie nastalo zároveň s európskou dlhovou krízou, čo podľa JPMorganu len tesne nevyvolalo globálnu recesiu.

Zmena režimu v Teheráne by mala na globálny trh s ropou podľa expertov oveľa väčší vplyv ako revolúcia v Líbyi, pretože Irán je oveľa väčším producentom. „Museli by sme zaznamenať silné signály, že štát je na pokraji kolapsu, že zmena režimu začína vyzerať reálne, aby trh začal skutočne započítavať výpadok troch a viac miliónov barelov denne,“ dodal S. Modell.

Ďalšie dôležité správy

Oil,Barrel,And,Us,Dollar,Oil,Crisis,Concept
Neprehliadnite

Svetová ekonomika sa spomaľuje. Drahá ropa môže byť posledným klincom do jej rakvy