Wikimedia Foundation, nezisková organizácia, ktorá stojí za internetovou encyklopédiou Wikipédie, prestane prijímať dary v kryptomenách kvôli obavám z ich negatívneho vplyvu na životné prostredie. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na vyhlásenie organizácie.

Svoj účet zrušia

„Začali sme s priamym prijímaním kryptomien v roku 2014 na základe žiadostí našich komunít dobrovoľníkov a darcov," uviedla organizácia. „Toto rozhodnutie robíme na základe nedávnej spätnej väzby od rovnakej komunity," dodala.

Wikimedia Foundation zruší svoj účet u poskytovateľa kryptoplatieb Bitpay a taktiež všetky priame metódy prijímania kryptomien ako darov.

Návrh zameraný na túto problematiku bol podaný na začiatku tohto roka a hlasovania a diskusie o tom, či by Wikimedia Foundation mala prestať prijímať dary v kryptomenách, sa zúčastnilo necelých 400 užívateľov. Väčšina z nich hlasovala za návrh v pomere 232 ku 94. Užívatelia podporujúci zastavenie procesu sa prevažne obávajú energeticky náročných mechanizmov u kryptomien.

Kryptomeny sú výhodnejšie

Niektorí členovia komunity Wikipédie sa postavili proti návrhu. Upozornili na to, že existujú menej energeticky náročné možnosti a kryptomeny sú výhodnejšie pri poskytovaní darov pre ľudí v represívnych krajinách.

Vplyv rozhodnutia však bude v kontexte financovania Wikimedia Foundation zanedbateľný, upozornila agentúra Bloomberg. V poslednom finančnom roku tvorili celkové dary v kryptomenách iba 0,08 percenta celkových príjmov organizácie.

Wikipédia bola založená v USA v roku 2001. Princíp encyklopédie spočíva v tom, že jej používatelia sami píšu a editujú texty jednotlivých článkov. Česká verzia začala činnosť v máji 2002.

Ďalšie dôležité správy

Cena bitcoinu klesla o takmer 5 %
Neprehliadnite

Kryptomeny spôsobujú nestabilitu a neistotu, tvrdí člen predstavenstva ECB