Záujem o obchodovanie kryptomien skutočne stúpa. Objem obchodov v rubľoch v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine prudko stúpa. Zatiaľ rekordným dňom bol pondelok 7. marec. Objem bitcoinových obchodov denominovaných v rubľoch sa vyšplhal na takmer 20miliónov amerických dolárov. Bitcoin ale nie je najvyhľadávanejšia kryptomena v krajine. Obchody so stablecoinom Tether sa vyšplhali až na 37,31 miliónov dolárov.

Stablecoin je virtuálna mena, ktorá kopíruje hodnotu podkladového aktíva, na ktoré je naviazaná.

Záchrana majetku

Rast virtuálnych mien po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu znamená, že kryptomeny v súčasnosti dokážu ochrániť majetok, ktorý do nich majitelia vkladajú. Ochrana kapitálu v období neistoty je jedna zo základných úloh, ktoré sa napríklad bitcoinu pripisujú už od jeho začiatku.

Ruský rubeľ prudko stráca hodnotu v reakcii na medzinárodné sankcie, ktoré prišli ako odveta na vojnový útok režimu prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu.

Ruská mena v dôsledku sankcií začala výrazne oslabovať. Vo štvrtok 24. februára stál jeden americký dolár zhruba 84 ruských rubľov,  v súčasnosti jeden dolár stojí zhruba 113 rubľov. Prudké oslabovanie meny nezastavila ani intervencia ruskej centrálnej banky, ktorá zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu z deväť a pol percenta na dvadsať percent.

Pre mnohých ľudí sa tak virtuálne meny stali prístavom záchrany majetku v mimoriadne napätej situácii.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa