Výstavba rodinných domov v USA v auguste klesla, pravdepodobne v dôsledku opätovného zvýšenia hypotekárnych sadzieb. Počet začatých stavieb rodinných domov, ktoré tvoria v krajine väčšinu rezidenčnej výstavby, klesol o 4,3 percenta na sezónne upravenú ročnú mieru 941-tisíc jednotiek, oznámilo v federálne ministerstvo obchodu. Údaje za júl ponechalo ministerstvo nezmenené na úrovni 983-tisíc jednotiek.

Počet povolení na výstavbu rodinných domov minulý mesiac vzrástol o dve percentá na 949-tisíc jednotiek. Dopyt po novej výstavbe podporil akútny nedostatok voľných už predtým obývaných domov, nedávny prudký nárast úrokových sadzieb americkej centrálnej banky však tlačil trh s novým bývaním nadol.

Priemerná sadzba na 30-ročnej fixnej hypotéke sa podľa údajov hypotekárnej finančnej agentúry Freddie Mac v súčasnosti pohybuje okolo hodnoty 7,18 percenta, čo je najviac od marca 2022.

Celkový počet začatých stavieb nových rezidenčných nehnuteľností sa v auguste prepadol o 11,3 percenta na 1,283 milióna jednotiek. Investície do rezidenčnej výstavby v USA klesajú už deväť štvrťrokov po sebe, čo je najdlhšie obdobie od prasknutia bubliny na realitnom trhu, ktorá v roku 2008 spustila globálnu finančnú krízu.

Ďalšie dôležité správy

25.7.2016 - Lehnice - Výstavba rodinných domov.
Neprehliadnite

Počet stavebných povolení v Nemecku prudko klesá, sektor žiada pomoc