Reputáciu Kazachstanu ako útočisko ťažby bitcoinu uškodilo vypínanie internetu pri nedávnych protestoch. Tvrdia to niektorí veľkí ťažiari, na ktorých sa dnes odvoláva agentúra Reuters.

Hashrate celosvetovo klesol

Ich znepokojenie ešte umocňujú obavy z regulácie. Niektorí preto zvažujú odchod z tejto stredoázijskej krajiny, ktorá je globálne druhým najväčším centrom ťažby bitcoinu. Takzvaný hashrate, teda ukazovateľ výkonnosti bitcoinových sietí, začiatkom januára celosvetovo klesol približne o 13 percent.

Práve v tom čase boli mimo prevádzky dátové centrá v Kazachstane, ktoré sa využívajú pri ťažbe bitcoinu. Nepokoje v Kazachstane prepukli 2. januára ako nenásilné protesty proti zdraženiu pohonných hmôt, neskôr ale dav zaútočil aj na vládne budovy v niekoľkých mestách.

Režim prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva nakoniec masové demonštrácie krvavo potlačil, keď povolil streľbu do demonštrantov ostrými nábojmi a požiadal Rusko a ďalšie postsovietske štáty o vojenskú pomoc. Väčšina ťažiarov kryptomien v Kazachstane je teraz znovu on-line, uviedol Alan Doržijev z Národnej asociácie blockchainového priemyslu a dátových centier v Kazachstane.

Ťažiari sa obávajú ďalších problémov

Táto asociácia zastupuje štyri pätiny tamojších legálnych ťažobných spoločností. Štyria z veľkých kazachstanských ťažiarov, ktorých oslovila agentúra Reuters, sa aj po obnovení prevádzky internetu obávajú ďalších problémov. Popri štátnej regulácii čakajú, že sa oni sami alebo ich klienti začnú obzerať po možnosti pôsobiť v iných krajinách.

Ťažiar Vincent Liou, ktorý kvôli lacnej energii premiestnil prevádzku svojho podniku z Číny do Kazachstanu, kvôli zmene prostredia zvažuje ďalší presun, tentoraz do Severnej Ameriky alebo do Ruska. „Teraz vyhodnocujeme situáciu. Predpokladám, že časť výpočtov ponecháme v Kazachstane a časť presunieme do iných krajín," povedal.

Bitcoin je najznámejší z mnohých tisíc kryptomien, ktoré existujú. Vznikajú tak, že počítač rieši komplikované matematické algoritmy a za vyriešenie dostane jeho majiteľ odmenu v podobe určitého množstva bitcoinu. Tento proces sa nazýva ťažba. Sprevádza ju veľká spotreba energie, a bežnému užívateľovi sa tak obvykle neoplatí.

Obmedzujú domáce dodávky elektriny

Kazachstan sa vlani stal druhým najväčším centrom tohto digitálneho odvetvia po Spojených štátoch. Po zásahu Pekingu proti tomuto segmentu prilákal Kazachstan prílev ťažiarov a rezervácií dátových centier z Číny ako niekdajšej svetovej jednotky v tomto odvetví.

Vlani v auguste sa Kazachstan podieľal na celosvetovom hashrate 18 percentami. V apríli, pred regulačným zásahom v Číne, podiel tohto stredoázijského štátu predstavoval osem percent. Kazachstanské ťažobné farmy väčšinou poháňajú starnúce uhoľné elektrárne.

Ťažiari donútili túto bývalú sovietsku republiku elektrinu dovážať a obmedzovať domáce dodávky, píše Reuters. Kazachstanská vláda teraz skúma, ako zdaniť a regulovať toto z veľkej časti podzemné odvetvie, ktoré je v zahraničnom vlastníctve.

Zásah proti nelegálnym ťažiarom

V minulom roku vláda oznámila, že chce zasiahnuť proti neregistrovaným ťažiarom, ktorí podľa odhadov môžu spotrebovávať dvakrát viac energie ako tí oficiálne registrovaní.

Dnes popoludní sa bitcoin podľa špecializovaného serveru CoinDesk predával zhruba za 42 670 dolárov. Za posledných 24 hodín tak vykazoval pokles o menej ako jedno percento.

Bitcoin.
Neprehliadnite

Nepokoje v Kazachstane majú ďalšie obete - bitcoin padá a ropa prudko zdražuje