Cena bitcoinu sa dnes dopoludnia znížila pod 43 000 dolárov a za posledných 24 hodín vykazovala pokles o viac ako sedem percent. Najznámejšia kryptomena sveta od svojho maxima z minulého novembra, keď vystúpila k hranici 69 000 dolárov, tak vykazuje pokles približne o 37 percent.

Cena bitcoinu padá

Takzvaná ťažba kryptomien sa navyše podľa expertov skomplikuje kvôli nepokojom v Kazachstane, ktorý patrí ku krajinám, kde sa kryptomeny ťažia najviac. Za 24 hodín do dnešného rána držitelia bitcoinov predali futures na kryptomeny za viac ako 812 miliónov dolárov.

Výpredaj zrýchlil v okamihu, keď cena bitcoinu spadla pod 46 000 dolárov, čo bola z technického hľadiska takzvaná hranica podpory, uvádza analytický web Coinglass. Skoro ráno cena bitcoinu pri obchodovaní v Ázii klesla až na 42 500 dolárov, zatiaľ čo v stredu sa pohybovala nad 47 000 dolárov.

Obchodníci tak len z futures na bitcoin zaznamenali stratu okolo 317 miliónov USD, pričom 87 percent týchto kontraktov vsádzalo na rast ceny. Podľa analytika spoločnosti Cyrrus Tomáša Pfeilera bolo bezprostredným dôvodom na výpredaj kryptomien zverejnenie zápisnice z decembrového zasadnutia americkej centrálnej banky (Fed).

Problémy s ťažbou

Predstavitelia Fedu naznačili rýchlejšie zvyšovanie úrokov, než sa pôvodne predpokladalo, a hovorili aj o tom, že by mal Fed začať proces znižovania svojej bilancie. Práve jej rýchly rast v posledných rokoch a nulové úrokové sadzby spôsobili masívny rast cien rizikových aktív, vrátane kryptomien.

Ťažba kryptomien v Kazachstane sa teraz pravdepodobne bude stretávať s problémami. Bývalú sovietsku republiku totiž zasiahli násilné nepokoje, vyvolané nespokojnosťou obyvateľov s vysokým rastom cien pohonných hmôt. Najväčšia telekomunikačná spoločnosť v Kazachstane potom odpojila prístup k internetu.

,,Myslím, že niektorí počítačoví nadšenci budú hovoriť, že teoreticky sa dá ťažiť aj bez internetu, v praxi by ale všetky prístroje v Kazachstane mali byť vypnuté, keď nefunguje internet," povedal serveru CoinDesk Jaran Mellerud z výskumnej spoločnosti Arcane Research.

Pôjde o dočasný trend

Ťažba bitcoinu sa presunula do Kazachstanu, keď sa vlani proti ťažbe postavila Čína, do tej doby veľmoc na ťažbu kryptomien. Krajina bola čo do objemu spotrebovávanej energie na ťažbu kryptomeny druhá za Spojenými štátmi, vlani v auguste sa na celosvetovej ťažbe v tomto ohľade podieľala z 18 percent, odhaduje Cambridgeská univerzita.

Súčasný vývoj v Kazachstane môže podľa riaditeľa obchodnej spoločnosti Bit.plus Martina Stránskeho cenu bitcoinu poslať ešte nižšie. ,,Pôjde ale len o dočasný trend. Po počiatočnej panike sa cena vráti k rastu a ťažobná kapacita sa premiestni do inej, bezpečnejšej časti sveta," povedal pre ČTK Stránský.

Ropa prudko zdražela

Ropa dnes (6. január) na svetových trhoch ďalej prudko zdražuje, popri nepokojoch v Kazachstane sa k hlavným dôvodom rastu cien pridávajú aj výpadky dodávok v Líbyi. Oba hlavné kontrakty na ropu, teda Brent a West Texas Intermediate (WTI), sa obchodujú najviac od konca novembra. Krátko pred 14:00 SEČ cena severomorskej ropy Brent vykazovala rast o 1,3 percenta na 81,83 dolára za barel.

Americká ľahká ropa WTI pridávala 1,5 percenta a obchodovala sa za 79,02 dolára za barel. Rusko dnes vyslalo do Kazachstanu výsadkára, aby pomohli potlačiť povstanie, ktoré v krajine vypuklo. Podľa agentúry Reuters ale zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by nepokoje ovplyvnili produkciu ropy v tejto stredoázijskej krajine.

K rastu cien prispieva aj Líbya

,,Politická situácia v Kazachstane je stále napätejšia... A to je krajina, ktorá v súčasnosti produkuje 1,6 milióna barelov ropy denne," uviedli analytici finančnej spoločnosti Commerzbank. Kazachstan je členom skupiny OPEC+, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov.

K rastu cien prispieva aj údržba ropovodov a odstávka ropných polí v Líbyi. Ťažba líbyjskej ropy sa tak znížila o viac ako 500 000 barelov denne. Naproti tomu Irak v decembri ťažil 4,23 milióna barelov ropy denne, čo je o 17-tisíc barelov viac ako v novembri. Podľa agentúry Reuters to vyplýva z údajov štátnej spoločnosti SOMO.

Zásoby sa zvýšili

Krajina tak minulý mesiac dodržiavala dohodu o zvýšení ťažby uzavretú v rámci skupiny OPEC+ na 102 percent. Ceny ropy sa zvyšujú aj napriek tomu, že v Spojených štátoch sa minulý týždeň prudko zvýšili zásoby benzínu. Vzrástli najviac od predminulého apríla. Naopak zásoby ropy v USA klesli.

KK13 Alma-Ata - Príslušníci poriadkovej polície blokujú demonštrantov počas protestu v meste Alma-Ata v stredu 5. januára 2022. Polícia použila v utorok večer slzotvorný plyn a omračujúce granáty v snahe potlačiť ojedinelý protest nespokojných občanov v meste Alma-Ata proti zdraženiu skvapalneného ropného plynu (LPG). Podľa odhadov bolo na utorkovom proteste v najväčšom kazašskom meste viac ako 5000 ľudí. Protesty sa pred pár dňami rozhoreli aj v ďalších mestách. FOTO TASR/AP 

Riot police gathe
Neprehliadnite

Ceny LPG vyvolali v Kazachstane protesty, prezident odvolal vládu a sľubuje tvrdú reakciu