Správa bola aktualizovaná pridaním stanoviska VšZP v poslednom odseku. 

Hospodársky výsledok Všeobecnej zdravotnej poisťovne je v hlbokom mínuse, povedal štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík počas novembrového rokovania parlamentného výboru pre zdravotníctvo.

Masívne straty štátnej poisťovne

„Podľa zápisu z dozornej rady má byť v mínuse 80 miliónov eur za prvých desať mesiacov,“ dodala predsedníčka výboru Jana Bittó Cigániková, píše Mediweb.

Štátnej zdravotnej poisťovni tak hrozí ozdravný plán. Aby sa mu poisťovňa vyhla, potrebuje navýšiť svoje základné imanie.

Keďže vykonávateľom práv akcionára je ministerstvo zdravotníctva, to na stredajšie zasadnutie vlády plánuje podať návrh na navýšenie základného imania VšZP o 80 miliónov eur. Vyplýva to z informácií, ktoré má TREND k dispozícii.

Po dvoch dofinancovaniach VšZP z konca minulého roka v objeme 198 miliónov eur sa otvára možnosť tretieho dofinancovania štátnej poisťovne počas trvania novej vlády.

Na snímke je Peter Pažitný ktorý pôsobí ako lektor metód ekonomického hodnotenia zdravotníckych programov.
Neprehliadnite

P. Pažitný: Nevidím dôvod, aby mal zdravotnú poisťovňu štát

Blokovanie navyšovania základného imania

V rozhovore pre TREND predsedníčka zdravotníckeho výboru Janka Bittó Cigániková v októbri povedala, že ďalšie dofinancovanie VšZP strana SaS zablokuje.

J. B. Cigániková o dofinancovaní VšZP

V rozhovore pre TREND Janka Bittó Cigániková hovorí: 

Dofinancovanie VšZP môže už opäť čoskoro prísť...

Nemôže.

Nemôže? Prečo?

Ak to pôjde cez vládu, a Igor Matovič to neurobí poza chrbát ostatných partnerov, tak s tým SaS v žiadnom prípade nebude súhlasiť.

Ale ani minule ste s tým nesúhlasili a prehlasovali vás.

Teraz to budeme vetovať. Som si istá, že by som to teraz už zablokovala. R. Sulík sa snaží byť korektným partnerom a nehádzať sa o zem pri rezortoch, ktoré nám nepatria. Ale v tomto prípade budem Sulíka žiadať, aby zablokoval ďalšiu dotáciu. Lebo to je niečo, čo strašne, ale strašne, škodí celému zdravotníctvu.

Prečo?

Nie je to o peniazoch samotných, ale o tom, že dotujete neefektivitu z peňazí všetkých a zároveň to beriete z peňazí, ktoré môžu ísť na liečbu a zachraňovanie životov.

Pondelňajšia koaličná rada tak bude rokovať nielen o 500-eurových poukážkach Igora Matoviča pre dôchodcov, ale aj o možnosti podporiť alebo blokovať ďalšie navyšovanie základného imania štátnej inštitúcie.

Na snímke poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sloboda a Solidarita, Jana Bittó Cigániková.
Neprehliadnite

J. B. Cigániková: Zmyslom mojej práce je zabraňovať elementárnym hlúpostiam

Viazanie zdrojov a dofinancovanie zdravotníctva

Podľa informácií, ktoré má TREND k dispozícií, súkromné zdravotné poisťovne za prvých 10 mesiacov roka v strate neboli.

Situácia sa však môže v posledných mesiacoch zmeniť s tým, ako minister financií Igor Matovič zobral zo zdravotníctva pre tento rok 232 miliónov eur. Ministerstvo financií to zdôvodnilo odložením poskytovania plánovanej zdravotnej starostlivosti na budúci rok a vyšších ako plánovaných príjmoch zdravotných poisťovní. 

Neprešiel ani mesiac a ministerstvo zdravotníctva žiada na vláde dofinancovať sektor sumou sto miliónov eur, z čoho 80 miliónov eur bude smerovať vo forme základného imania do VšZP. 

Ak by sa návrh ministerstva zdravotníctva schválil, poistenci súkromných zdravotných poisťovní by sa opäť podieľali na dofinancovaní VšZP.

Analytici sa obávajú, že odobratie peňazí zo sektora zdravotníctva spolu s dofinancovaním štátnej poisťovne je krokom k vyhladovaniu súkromných zdravotných poisťovní s cieľom znárodnenia zdravotného poistenia. 

Spanar Michal, Union
Neprehliadnite

Šéf Unionu: Bez zisku niet efektivity. Čím menej štátu, tým lepšie

VšZP zastavila úbytok poistencov

Štátna zdravotná poisťovňa v tomto roku zastavila prudký pokles prechodu svojich poistencov k súkromným poisťovniam. 

VšZP tento rok získala celkom 8 732 nových poistencov. Veľkú väčšinu z nich však poisťovňa získala v prešovskom a košickom kraji. To podporuje hypotézu, že VšZP robila aktívnu náborovú činnosť v marginalizovaných komunitách.

Počet akceptovaných prihlášok so zmenou zdravotnej poisťovne
Zdroj: UDZS
Počet akceptovaných prihlášok so zmenou zdravotnej poisťovne

Marketingová prepoisťovacia kampaň stála VšZP veľké peniaze, tvrdia súkromné poisťovne. To prispelo k jej zlým hospodárskym výsledkom. 

„Všeobecná zdravotná poisťovňa bola násobne aktívnejšia. Investovala obrovské peniaze, čo si my ako súkromná firma, ktorá musí pozerať na základnú hospodársku logiku, nemôžeme dovoliť", konštatoval v Michal Špaňár, šéf poisťovne Union. 

„Vnímame, že značná časť získavania poistencov sa presunula do marginalizovaných komunít. Pre systém to nie je dobré, lebo sú to poistenci, ktorí stále migrujú. Koľko náboru sa udialo v rómskych komunitách, uvidíme počas novembra," povedal v rozhovore Martin Kultan, šéf zdravotnej poisťovne Dôvera.   


Šéf Dôvery: Táto vláda je v zdravotníctve najľavicovejšia, akú sme mali

Historický úspech VšZP

"Som nesmierne hrdý na historický úspech, ktorý VšZP dokázala v tvrdom konkurenčnom prostredí. Po rokoch, kedy značka trpela a nečinne sa prizerala tomu, ako sa na jej úkor rozrastajú súkromné zdravotné poisťovne, sa odliv poistencov VšZP nielen podarilo zastaviť, ale rady najväčšej zdravotnej poisťovne sa v roku  2022 rozšíria o nových takmer 55 tisíc poistencov," hovorí Richard Strapko, generálny riaditeľ VšZP. 

„Tento úspech je dôkazom, že aj štátna spoločnosť dokáže zabojovať o verných aj nových klientov. A to aj napriek nerovným podmienkam na trhu a faktu, že pri svojej činnosti podlieha zákonu o verejnom obstarávaní a na rozdiel od súkromných poisťovní všetky detaily svojho hospodárenia transparentne zverejňuje. Vážime si každého jedného poistenca, bez ohľadu na to, z ktorého kraja Slovenska pochádza. Našou absolútnou prioritou sú naši poistenci, ktorým ďakujeme za priazeň a dôveru. Som rád, že vo VšZP denne nachádzajú silného partnera, ktorý zabezpečuje kvalitnú zdravotnú starostlivosť vtedy, keď ide skutočne o život, v prípadoch mimoriadne vážnych diagnóz. Ale oceňujú aj náš klientský servis, postupnú digitalizáciu a inovácie," dodáva R. Strapko.