Štát dáva zo štátneho rozpočtu do zdravotníctva menej ako pred desiatimi rokmi. Je to v rozpore s tým, čo robia okolité krajiny. Aj preto nám utekajú lekári a zdravotné sestry do zahraničia, hovorí M. Kultan.

Na konci septembra sa skončilo prestupové obdobie poistencov. Ako dopadla Dôvera?

Definitívne čísla ešte nevieme. Vieme, koľko poistencov k nám prišlo z iných poisťovní, ale zatiaľ nevieme, koľko do nich odišlo. Teší nás, že do boja o poistencov sa  intenzívnejšie zapojila aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Vnímame, že značná časť získavania poistencov sa presunula do marginalizovaných komunít. Pre systém to nie je dobré, lebo sú to poistenci, ktorí stále migrujú. Koľko náboru sa udialo v rómskych komunitách, uvidíme počas novembra.

Je počet nových klientov Dôvery porovnateľný s minulým rokom?

Je mierne nižší, ale podľa očakávaní.

Ako ste spokojný s hospodárskym výsledkom za minulý rok?

Skončili sme v strate 26 miliónov eur. Bolo to spôsobené tým, že aj naši poistenci sa museli poskladať na dofinancovanie VšZP. Poistenci súkromných poisťovní sa poskladali na to, aby 198 miliónov odišlo do štátnej zdravotnej poisťovne. Keďže štát svojich poistencov poistených v súkromných zdravotných poisťovniach odignoroval a nedal nám na nich peniaze, skončili sme v strate. Našťastie sme mali dostatočné rezervy a stratu sme vstrebali.

Ako vyzerá situácia na tento rok?

Ešte pred pár týždňami vyzerala pozitívne, no potom prišlo rozhodnutie ministerstva financií, že ide viazať prostriedky určené na zdravotníctvo vo výške 232 miliónov eur. Pre nás to znamená nižšie príjmy zhruba o 80 miliónov eur. A to sa nedá zvládnuť. Buď prídu drastické reštrikcie, alebo ministerstvo financií bude musieť viazanie financií prehodnotiť. Pri takejto sume je celý sektor verejného zdravotného poistenia vrátane Dôvery v strate a hrozí, že na to doplatí pacient.

Na snímke minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie k reforme nemocníc 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Ako odpáliť obľúbeného ministra. Poddimenzovaný rozpočet je na to vhodný nástroj

Dlhšie sa diskutuje o obmedzení zisku zdravotných poisťovní. Čo si myslíte o aktivite Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)?

Stále sme sa nedozvedeli, čo je účelom tejto regulácie zisku, čo to prinesie slovenskému pacientovi a čo to prinesie systému slovenského zdravotníctva. Úrad pre dohľad postupne prichádzal s rôznymi návrhmi. Dnes je to už možno šiesty či siedmy návrh. Začalo sa to percentom z predpisu poistného, pokračovalo porovnávaním s ETF fondmi, dôchodkovými fondmi, ďalej prišlo percento zo základného imania a potom percento vlastného imania. Väčšina z toho je absolútne neakceptovateľná.

Prečo sa o to úrad snaží?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa