Elokovaná reforma nemocníc, znížený rozpočet pre zdravotníctvo či snaha vypudiť zo sektora súkromný kapitál. Aj to sú témy, o ktorých hovorí predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková, nominantka strany SaS. „Mám pocit, že Útvar hodnoty za peniaze začal robiť politiku namiesto analytiky. Ak je to tak, je to hrozne smutné,“ hovorí pre TREND.

Je rok a pol po voľbách. Ako hodnotíte toto obdobie vzhľadom k programovému vyhláseniu vlády?

Je rozbehnutých veľa vecí, ktoré finálny výsledok ešte zlepšia, lebo v tomto momente by to nebolo najslávnejšie. Aj keď za naše rezorty som spokojná.

Aká je situácia v zdravotníctve? 

Tam sa dalo urobiť oveľa viac. Bohužiaľ, aj teraz vidíme, že sa odkladajú riešenia, lebo je ich náročné presadiť.

Ste z toho sklamaná?

Na začiatku, ako mladý idealista, ktorý dal obrovskú energiu do samovzdelávania a komunikácie so sektorom, som si predstavovala, že celá ťažká príprava trvajúca roky bola na to, že zmeníme svet k lepšiemu.

Aká bola realita?

Bohužiaľ, prvý rok, namiesto toho, aby sme spoločne spolupracovali na lepších víziách, som mala niekedy problém dostať sa vôbec k základným informáciám. A to len preto, že som zo SaS. V podstate som niekedy mala pocit, že zmyslom mojej práce je zabraňovať úplne elementárnym hlúpostiam. Prišli až osobné útoky kvôli veciam, ktoré sú podľa mňa úplne samozrejmé. Pritom bolo iba veľmi málo priestoru na tvorenie.

Stále táto situácia pretrváva?

Veľa sa zmenilo po zmene riadenia ministerstva zdravotníctva. S novým vedením sa komunikuje oveľa transparentnejšie a jednoduchšie.

matovic
Neprehliadnite

Rozpočtovanie I. Matoviča v praxi: Zdravotníctvo bude iba pre bohatých

Mohol by sa ten predchádzajúci stav nazvať ako náraz na stenu politickej reality?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa