Vláda odvolala z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka.

Andrej Danko
Neprehliadnite

Minister obrany podpísal rozkaz, ktorým zrušil hodnosť kapitána pre Danka

Odvolaním predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka splnila vláda prvý predpoklad nezávislého a odborného fungovania tohto úradu. Povedal to vo štvrtok po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Vláda odvolala Jahnátka pre nesplnenie zákonných podmienok na výkon tejto funkcie, pre porušenie princípu nezávislosti úradu a konflikt záujmov v súvislosti s pôsobením syna odvolaného predsedu ÚRSO.

„Pán Jahnátek bol všetko iné, len nie nezávislý, čím došlo k porušeniu platných pravidiel a zákonov,“ uviedol R. Sulík. M. Jahnátek podľa neho urobil aj „mnoho vecí“, ktoré nie sú zlučiteľné s riadnym výkonom tejto funkcie.

„Považujem tento krok za veľmi dôležitý a ministerstvo hospodárstva čím skôr, dnešným dňom, vyhlási výberové konanie. Prebehne výber nového predsedu a na návrh ministerstva ho bude vláda schvaľovať tak, aby sme cenovú reguláciu dokázali robiť v prospech občanov,“ povedal R. Sulík. Ako jeden z príkladov uviedol tarifu za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá je podľa ministra najvyššia v Európe.

Z tarify sú platené príplatky výrobcom zelenej energie, napríklad prevádzkovateľom fotovoltických elektrární. „Meno Brhel v súvislosti s nimi padlo príliš často a dochádzalo tam k takým rozhodnutiam, že mám veľmi silné podozrenie, že bola v hre aj korupcia,“ povedal R. Sulík.

Odvolaním predsedu ÚRSO však v cenách energií nenastanú okamžité zmeny. Podľa ministra je to však prvý a veľmi dôležitý krok. Vláda vo svojom programovom vyhlásení plánuje ceny energií uvoľniť. Regulované by mali zostať iba pre najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Úrad bude viesť do ukončenia výberového úradu jeden z podpredsedov ÚRSO. Ktorý to bude, Sulík zatiaľ nespresnil.