Vláda v stredu odobrila zvýšenie platby za štátnych poistencov v tomto roku vo výške 100 miliónov eur a tiež zvýšenie základného imania štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Dofinancovanie zdravotníctva týmto spôsobom už v utorok (22. marec) avizovali ministri financií a zdravotníctva Igor Matovič (OĽANO) a Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Milióny naliate do zdravotníctva

Do zdravotníctva má v tomto roku prísť navyše 365 miliónov eur. Okrem vládou schválených opatrení má ďalších 145 miliónov eur priniesť vyšší výber poistného. Dofinancovanie má podľa Lengvarského vyriešiť aj nespokojnosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí hrozia vypovedaním zmlúv so zdravotnými poisťovňami.

Základné imanie VšZP sa zvýši formou peňažného vkladu prostredníctvom štátnych finančných aktív. ,,Dôvodom zvýšenia základného imania spoločnosti VšZP je kompenzácia negatívnych dosahov, ktoré boli nepredvídateľné, mimo sféru vplyvu spoločnosti VšZP a zároveň majú významný negatívny dosah na hospodárenie spoločnosti VšZP," uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zvýhodnenie jedného hráča

,,Opätovné zvýšenie základného imania štátnej poisťovne je selektívny krok, ktorý zvýhodňuje jedného hráča na trhu a vytvára nerovné postavenie aktérov na trhu. Je to neférový prístup k poistencom súkromných zdravotných poisťovní a vytvára riziko zabetónovania systémových problémov pri financovaní zdravotníctva, prípadne aj pri hospodárení a riadení VšZP a dohľadovom mechanizme," skonštatoval pre TASR šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar. Pripomína, že v rámci zdravotnej politiky by si mal štát pacienta vážiť a pristupovať k jeho nárokom rovnako.

Spôsob, akým sa majú v tomto roku zvýšiť zdroje v zdravotníctve, je podľa neho zmes opatrení a okolností. ",,o, že ekonomicky aktívni odvedú na zdravotnom poistení viac peňazí, je automatizmus, ktorý závisí od fungovania celej ekonomiky a všeobecného rastu platov," vysvetlil Zachar. Zvyšovanie platieb za poistencov štátu považuje za štandardný mechanizmus, ktorým môže štát uvoľniť viac prostriedkov do zdravotníctva na nediskriminačnom princípe.

Neefektívnosť štátnej inštitúcie

Navýšenie základného imania Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) je ,,záchranou" štátnej poisťovne a priznaním totálnej neefektívnosti tejto štátnej inštitúcie, podvodom na všetkých poistencoch, ktorí v nej nie sú poistení a postupnou likvidáciou poistného trhu v prospech jej najslabšieho článku. Myslí si to analytik INESS Martin Vlachynský.

,,VšZP sa už od roku 2016 pohybuje na hrane bankrotu. Daňoví poplatníci sa v rokoch 2010, 2020 a teraz 2022 poskladali už dokopy 385 miliónov eur na neustále zachraňovanie tejto inštitúcie. Je to doslova čierna diera na peniaze," uviedol pre TASR analytik.

Ďalších 145 miliónov eur, o ktoré má byť zvýšený zdravotnícky sektor z vyššieho výberu poistného, podľa neho nie je žiadnym navýšením. ,,Je to náhoda, ktorá vyplynula z iného ekonomického vývoja, než pôvodne odhadovala vláda. No vzhľadom k dramatickej situácii v Európe môže byť skutočný vývoj aj tak úplne iný za tri mesiace, než sa odhaduje dnes, preto by som s touto sumou operoval opatrne," skonštatoval Vlachynský. Obáva sa tiež, že ekonomická neistota v Európe po útoku na Ukrajinu výrazne stúpla, preto podľa neho treba brať všetky predikcie s rezervou.

Ďalšie dôležité správy

Všeobecná zdravotná poisťovňa neuzavrie
zmluvy s oddeleniami, na ktoré prichádzajú sťažnosti.
Neprehliadnite

Niektoré nemocnice odstúpia od zmlúv so VšZP, poistencom poskytnú len neodkladnú starostlivosť