Na vianočné darčeky si požičiava minimum Slovákov. Takmer 91 percent slovenských domácností obstaráva vianočné darčeky zo svojich úspor a bežných príjmov. Pôžičku na Vianoce vo výške do 200 eur si niekedy vzalo len päť domácnosti zo 100.

Približne päť percent Slovákov si niekedy na vianočné darčeky požičalo viac ako 200 eur. Vyplýva to z prieskumu, ktorý nechala vypracovať spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK).

Podiel požičiavajúcich stúpol

Najčastejšie si na Vianoce požičiavajú ľudia vo vekovej kategórii 45 až 54 rokov, v ktorej ide o 14 percent respondentov. Vlani to bolo necelých 10 percent respondentov. Prieskum v minulom roku zistil, že takmer vôbec si na Vianoce nepožičiavajú respondenti vo veku 18 – 24 rokov. Naopak podiel respondentov, ktorí si niekedy požičali na Vianoce, v najstaršej vekovej skupine 65 a viac rokov stúpol zo 4 percent na necelých 8 percent .

Group,Of,Friends,Studying,Together,At,University,Campus
Neprehliadnite

Požičanie si peňazí počas štúdia môže a nemusí bolieť. Akú pôžičku si mám ako študent zvoliť?

,,V minuloročnom prieskume sa ukázalo, že úvery na vianočné nákupy a darčeky si berú predovšetkým nezamestnaní, v tohtoročnom prieskume sa podiel nezamestnaných v spojitostí s vianočnými pôžičkami znížil na 7 percent . V porovnaní s vlaňajším prieskumom však vzrástol počet vianočných pôžičiek osôb na rodičovskej dovolenke zo 7 percent na necelých 13 percent . Naďalej platí, že najčastejšie si na Vianoce požičiavajú ľudia zamestnaní v priemysle a stavebníctve," uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Jaroslava Palendalová.

Schopnosť splácania sa zhoršila

Takmer 15 percent osôb, ktoré si požičali peniaze na vianočné nákupy, má i ďalšie úvery. Aj tento ukazovateľ sa medziročne zvýšil, minulý rok išlo o necelých 11 percent .

KK11 Auckland - Zákazníci čakajú v rade do supermarketu 17. augusta 2021 v Aucklande. Nový Zéland zavedie na tri dni v celej krajine lockdown po tom, ako tamojšie úrady informovali o prvom prípade komunitného prenosu koronavírusu za posledný polrok. Novozélandskú premiérku Jacindu Ardernovú citovala v utorok agentúra AFP. FOTO TASR/AP
Shoppers lineup to enter a supermarket in Auckland, New Zealand, Tuesday, Aug. 17, 2021. New Zealand's government took drastic action Tuesday by putting the entire
Neprehliadnite

Každý desiaty Slovák si plánuje zobrať spotrebný úver pred koncom roka

Zhoršila sa tiež schopnosť dlžníkov splácať svoje záväzky. Minulý rok malo záväzky po splatnosti 18 percent respondentov, ktorí potrebovali pôžičku na Vianoce. V tomto roku ich podiel dosiahol 25 percent .

,,Bohužiaľ, oproti predchádzajúcemu prieskumu si na vianočné nákupy požičiava výrazne viac domácností, ktorých príjem nestačí ani na najlacnejšie potraviny a oblečenie a ktoré nemajú žiadne úspory. Samozrejme môže ísť o dôsledok pandémie, ale pôžičky na pokrytie vianočných nákladov sú nerozumné za všetkých okolností," dodala Palendalová.

R. Perelman
Neprehliadnite

Kedysi najbohatší muž Ameriky a legenda Wall Street má problém so záhadnými pôžičkami