Kauza Gorila je pre slovenskú verejnosť dodnes veľkou traumou. Keď v roku 2012 niekto na internete zverejnil prepisy z odpočúvania konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, spustilo to masívne protesty, ktoré nepriamo viedli k tomu, že Smer dokázal vo voľbách zostaviť jednofarebnú vládu.

Napriek tomu, že v rámci polície krátko po vypuknutí kauzy vznikol špecializovaný vyšetrovací tím, prípad sa veľmi rýchlo dopredu nehýbal. Nový impulz prišiel až po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Polícia pri prehliadke domu Mariana Kočnera, ktorý je podozrivý z objednávky spomenutej vraždy, našla na jeho nočnom stolíku USB kľúč, na ktorom sa údajne nahrávka celej odpočúvacej akcie nachádza.

39 hodín počúvania

Televízia Joj v stredu skoro ráno priniesla informáciu, že na jej redakčný e-mail prišiel odkaz na stiahnutie súboru s názvom Gorila. Nahrávka je 39 hodín dlhá a „už v úvode je počuť hlasy, ktoré majú podľa prepisov zverejnených v roku 2012 patriť ministrovi hospodárstva Jirkovi Malchárkovi a Jaroslavovi Haščákovi z finančnej skupiny Penta,“ píše portál Noviny.sk.

Neskôr sa odkaz na stiahnutie nahrávky rozšíril do viacerých médií, kópiu získal aj TREND. Na stránke je podpísaná skupina Anonymous Slovakia. Keďže záznam má 39 hodín, jeho podrobné vypočutie bude veľmi náročné.

Televízia Joj sa nateraz rozhodla, že nahrávku ani jej pasáže nebude zverejňovať, vzhľadom na citlivosť informácií. Kauza Gorila sa totiž týka podozrení z korupcie vysokých vládnych činiteľov z obdobia druhej vlády Mikuláša Dzurindu, nachádzajú sa v nej však aj pasáže, ktoré naznačujú nelegálne financovanie strany Smer.

Gorila a Trnka

V pondelok Denník N zverejnil inú nahrávku, ktorá však s kauzou Gorila priamo súvisí. Ide o rozhovor medzi M. Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, na ktorej sa D. Trnka postupne pod tlakom priznáva, že sa pomocou nahrávky Gorila pokúsil vydierať J. Haščáka.

„Chcem vedieť, kto nakopíroval tie vzorky, ktoré ste poslali Haščákovi... A hovor teraz len pravdu. Lebo len pravda ťa zachráni a možno zachráni aj tvojho syna, ktorý si to takisto odserie,“ vyhráža sa na nahrávke M. Kočner D. Trnkovi.

D. Trnka, Oszkár Bereczk, ktorý údajne chcel spolu s D. Trnkom J. Haščáka vydierať, ale aj šéf Penty J. Haščák akékoľvek pokusy o vydieranie pomocou nahrávky Gorila kategoricky popierajú.

Penta reagovala rýchlo

Na informácie o úniku nahrávky rozhovorov v byte na Vazovovej ulici veľmi rýchlo reagovala aj Penta prostredníctvom svojho hovorcu Martina Danka. 

„Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané,“ tvrdí M. Danko s tým, že kvôli spôsobu, akým sa nahrávky dostali do médií, podávajú trestné oznámenie.

Ďalej v stanovisku spochybňuje pravosť nahrávky a vyzýva políciu, aby zverejnila znalecký posudok k nahrávkam, ktorý má potvrdzovať ich pravosť. Nedávno o ňom v rozhovore pre viaceré médiá hovoril bývalý šéf tímu Gorila Lukáš Kyselica.

O čom je Gorila

Kauza Gorila je o podozreniach z prepojení vysokých politikov na biznis finančnej skupiny Penta a o podplácaní. Odpočúvania v jednom z bratislavských bytov sa udiali v rokoch 2005 až 2006, v čase druhej Dzurindovej vlády. No v ich prepise sa spomína aj expremiér a šéf aktuálne najsilnejšej strany Smer-SD Robert Fico.

Na otázku, či navštívil byt na Vazovovej ulici, v ktorom sa niekoľkokrát objavil aj predstaviteľ Penty Jaroslav Haščák, R. Fico doteraz novinárom neodpovedal. Okrem neho sa v spise vyskytuje napríklad aj bývalá šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková. 

Na verejnosť sa nahrávka dostala v roku 2012, no medzi niektorými ľuďmi kolovala už skôr. Pred nedávnom sa objavili informácie o tom, že ukážku z Gorily mal počuť aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.