V pondelok ráno Denník N zverejnil časti zo 70-minútovej nahrávky rozhovoru medzi bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Marianom Kočnerom z mafiánskych zoznamov. M. Kočner na nej D. Trnkovi vyčíta, že sa pomocou nahrávky spisu Gorila pokúsil vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka. 

S D. Trnkom mal na vydieraní spolupracovať aj právnik Loránt Kósa a starosta obce Dolný Bar Oszkár Bereczk (na fotke). V rozhovore pre TREND O. Bereczk priznáva, že sa s D. Trnkom aj M. Kočnerom pozná, no popiera, že by niekedy plánoval J. Haščáka vydierať.


Poznáte sa s Dobroslavom Trnkom, chodievate spolu na ryby?

Ku mne chodí na ryby asi tritisíc ľudí, lebo máme najväčšie rybníky na Slovensku. Chodí tam nespočetné množstvo ľudí a nikto nemá zakázané tam chodiť. Keď k nám prídu nejaké významnejšie osobnosti, nemám problém s tým, aby som ich privítal. Pre mňa je každý človek rovnaký a ctím si ho.

Ako dlho sa poznáte s D. Trnkom?

Asi 20 rokov.

Ako ste sa zoznámili?

Zúčastňoval sa rôznych spoločenských udalostí a v minulosti som poskytoval tlmočnícke služby medzi Maďarskom a Slovenskom, ešte v čase, keď sa formovali medzištátne vzťahy. Tlmočil som a prekladal som rôzne veci a ako starosta som sa vyznal aj v samosprávach a ich zákonoch, takže preto som sa často vyskytol aj v rôznych štátnych inštitúciách.

Rozprávali ste sa s D. Trnkom aj o jeho práci?

Tieto veci nikdy neboli oficiálne. Jasné, že sa človek porozpráva aj o osobných veciach, každý má nejaký názor, ale nejako sme nezachádzali do odborných vecí. On bol v týchto veciach opatrný a tieto veci, o ktorých sa dnes píše, nejaké údajné vydieranie, to hodnotím ako klamstvo a odmietam tieto tvrdenia.

Hovoril vám o konkrétnych veciach, ktorými sa v úrade zaoberá?

Ľutujem, ale nikdy nešiel do odborných vecí. To sa musíte pýtať jeho. Na tejto úrovni sme vo vzťahu neboli, kamarátstvo nie je o diskutovaní o veciach, ktoré sa týkajú štátnych záležitostí. Ja som do toho nikdy nikoho nenútil. Okolo mňa sa otočilo veľa rôznych ľudí, tak uvidíme, čo ďalšie sa ešte objaví v súvislosti s týmito takzvanými informáciami. Je to celé trochu čudné, ale musím sa s tým vysporiadať.

Spomenul vám niekedy D. Trnka nahrávku Gorily, vedeli ste o tom, že má niečo také k dispozícii?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa