Poslanci vo štvrtok schválili novelu školského zákona, ktorá zavádza povinnú materskú školu pre všetky deti. Súčasne však do predpisu vložili hneď niekoľko zmien, ktoré s predprimárnym vzdelávaním detí vôbec nesúvisia.

Nová podoba zákona bude upravovať napríklad aj zákaz propagácie politických strán na školách, oceňovanie výhercov súťaží ministerstva školstva, zmeny v zabezpečovaní obedov zadarmo či nový spôsob preukazovania bezúhonnosti učiteľov.

Definitívny koniec za marihuanu

Čo teda koaliční poslanci „prilepili“ k povinným materským školám? Zásadnou zmenou pre učiteľov bude povinnosť opäť preukázať škole svoju bezúhonnosť.

Všetci učitelia základných a stredných škôl budú musieť od 1. októbra tohto roka do 31. mája budúceho roka oznámiť okresným úradom svoje osobné údaje potrebné na získanie odpisu z registra trestov.

Okresné úrady v sídle kraja následne požiadajú Generálnu prokuratúru o prehľad všetkých priestupkov, prečinov a trestných činov, zahladených aj nezahladených za každého zo zhruba 90-tisíc pedagogických a odborných zamestnancov pracujúcich na školách.

Veľké lustrovanie učiteľov. Do roka musia všetci preukázať svoju bezúhonnosť

Zdroj: TASR

Získané odpisy následne okresné úrady pošlú školám, aby na ich základe mohli nanovo posúdiť bezúhonnosť svojich pracovníkov. Ak učiteľ túto povinnosť nesplní, škola s ním bude musieť ukončiť pracovný pomer.

Recidivista na škole

Dôvodom rozsiahlych manévrov je nedávny prípad 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa