Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR v stredu rokuje o ústavnosti časti zákona o ochrane verejného zdravia. Verejná ochrankyňa práv SR Mária Patakyová napadla viaceré ustanovenia týkajúce sa najmä rozsahu, v akom sú orgány verejného zdravotníctva oprávnené nariaďovať opatrenia v súvislosti s izoláciou a karanténou.

Na Slovensku platí od štvrtka 25. novembra 2021 na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Platí aj viacero výnimiek, napríklad nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode ako sú potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, či noviny. Ostatné neesenciálne predajne ostávajú zatvorené, respektíve s obmedzením na výdaj tovaru. Na snímke predajňa hračkárstva otvorená s obmedzením len na výdaj tovaru v bratislavskom nákupnom centre 25. novembr
Neprehliadnite

Slovenská aliancia moderného obchodu podporuje otvorenie všetkých obchodov

Po neverejnom rokovaní ÚS sa uskutoční tlačový brífing. ,,Ústavný súd SR pozorne vníma aktuálnu spoločenskú aj epidemiologickú situáciu, preto považuje za vhodné informovať verejnosť o aktuálnych a závažných rozhodnutiach Ústavného súdu celospoločenského významu," uviedla hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

O meritórnom rozhodnutí v danej veci budú informovať predseda ÚS Ivan Fiačan a sudca spravodajca Martin Vernarský.

covid team
Neprehliadnite

Na omikron reagujú rôzne krajiny rôzne. Od karantén až po pokuty za neočkovanie

Návrh verejnej ochrankyne práv prijal ÚS na ďalšie konanie koncom apríla tohto roka. Pred týždňom ÚS rozhodol, že vydávanie protipandemických opatrení Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR formou vyhlášok ako všeobecne záväzných právnych predpisov je v súlade s ústavou. Právnu úpravu napadol na ÚS generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.