Opozičný Smer-SD sa v pondelok (22. novembra) obráti na Ústavný súd (ÚS) SR pre dve vyhlášky vydané Úradom verejného zdravotníctva SR, ktoré zavádzajú nové protipandemické opatrenia.

Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf strany Robert Fico. Vyhláškami sa podľa neho porušujú základné ľudské práva a zavádza sa "protiústavná segregácia". Žiadajú, aby ÚS rozhodol o protiústavnosti vyhlášok a pozastavil ich účinnosť.

Dve nové  vyhlášky

ÚVZ vydal dve nové vyhlášky pre potreby zosúladenia s novou verziou covid automatu. Upravujú činnosť prevádzok a organizáciu hromadných podujatí.

...
Neprehliadnite

Smer-SD: Vláda rozhodla nelogicky, človek s negatívnym testom je najbezpečnejší

„Po ich prečítaní sme úplne presvedčení, že sa na Slovensku zaviedla protiústavná segregácia. Vyhlášky jasne formulujú, čo je obchodný dom a že do neho od pondelka bude môcť vstúpiť len zaočkovaný človek a ten, čo prekonal ochorenie covid-19. Osoba, ktorá má v ruke platný PCR test, sa do obchodného domu neodstane. Cieľom vyhlášok nie je bojovať proti pandémii, ale nahnať ľudí očkovať sa,“ vyhlásil Fico.

Zásah do základných ľudských práv

Vyhlášky podľa neho bezdôvodne zasahujú do základných práv a slobôd ľudí a v praxi budú spôsobovať ústavnoprávne ujmy. Vyhláškou ÚVZ sa podľa neho nemôže obmedziť sloboda pohybu, zhromažďovania, tie sa môžu obmedziť len ústavným spôsobom.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Michalovciach eviduje roztrúsený výskyt ochorenia COVID-19 po celom okrese. Okres Michalovce prešiel od pondelka na základe COVID automatu z bordovej do čiernej fázy, ktorá zodpovedá tretiemu stupňu ohrozenia. Na snímke výdaj balených obedov z okienka v reštaurácii v Michalovciach v pondelok 25. októbra 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Nový covid automat: Prehľad opatrení pre obchody, hotely, fitness centrá a kúpele

Smer-SD podľa Fica podporuje opatrenia, ak nastane krízová situácia, no musia mať ústavný a zákonný rámec. Zopakoval, že právne postavenie očkovaných, testovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie, musí byť rovnaké. Fico pripomenul, že vláda zlyhala v prevencii a práci s ľuďmi, ktorí zistili, že sú nakazení.

Preventívny program

„S týmito ľuďmi nikto nepracuje. Žiadame vládu, aby okamžite spustila preventívny program práce s ľuďmi od okamihu, ako sa dozvedia, že sú pozitívni,“ povedal. Štát by im podľa neho mal poskytnúť potrebnú liečbu a konzultáciu.

Vyhlášky ÚVZ zverejnené vo Vestníku vlády SR budú účinné od pondelka 22. novembra. Z vyhlášok vyplýva, že režim kompletne zaočkovaní sa mení na režim OP (očkovaní, prekonaní). Prevádzky okrem esenciálnych obchodov majú byť pre režim OTP a režim základ v červenej až čiernej farbe zatvorené.

Robert Fico
Neprehliadnite

Fico: Prezidentka Čaputová sa vybrala politickou cestou Kisku a skončí rovnako