Švédsko opätovne zavedie viacero opatrení, ktoré by mali v krajine pomôcť spomaliť šírenie nového koronavírusu. Ide napríklad o nosenie rúšok vo verejnej doprave, dodržiavanie rozstupov či prácu z domu. S odvolaním na utorňajšie vyhlásenie tamojšej vlády o tom informoval denník The Guardian.

Na Slovensku platí od štvrtka 25. novembra 2021 na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Platí aj viacero výnimiek, napríklad nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode ako sú potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, či noviny. Ostatné neesenciálne predajne ostávajú zatvorené, respektíve s obmedzením na výdaj tovaru. Na snímke predajňa hračkárstva otvorená s obmedzením len na výdaj tovaru v bratislavskom nákupnom centre 25. novembr
Neprehliadnite

Slovenská aliancia moderného obchodu podporuje otvorenie všetkých obchodov

,,Vidíme, že vírus sa šíri rýchlejšie, avšak ide zatiaľ o nízke čísla," uviedla švédska premiérka Magdalena Anderssonová. ,,Musíme spolupracovať, aby sa situácia nezhoršila, preto dnes predstavujeme ďalšie preventívne opatrenia," dodala.

Zavádzanie opatrení

Ako uvádza švédska verzia portálu The Local, na základe ohlásených opatrení, ktoré začnú platiť od stredy, by zamestnávatelia mali svojim zamestnancom umožniť čo najviac pracovať z domu. Výučba na školách a univerzitách môže stále prebiehať prezenčne, avšak nemalo by v nich dochádzať k zhromažďovaniu veľkého počtu osôb.

covid team
Neprehliadnite

Na omikron reagujú rôzne krajiny rôzne. Od karantén až po pokuty za neočkovanie

Reštaurácie a bary by zas mali zabezpečiť, aby sa v ich priestoroch nezhromažďovalo nadmerné množstvo ľudí. Vláda okrem toho žiada občanov, aby si v prostriedkoch verejnej dopravy prekrývali horné dýchacie cesty a na verejnosti dodržiavali rozstupy.

Povinný covidpas

Ak dôjde k zhoršeniu epidemickej situácie a zvýšeniu náporu na nemocnice, vláda prijme ďalšie opatrenia.

Od minulej stredy vo Švédsku platí povinnosť preukazovať sa covidpasom pri vstupe na verejné zhromaždenia a podujatia organizované vo vnútorných priestoroch, na ktorých bude viac ako 100 ľudí.

J. Blanár, B. Kollár
Neprehliadnite

Kollár: Opatrenia by sa mali byť ešte pár dní a pred Vianocami uvoľniť

Švédska vláda v súvislosti s pandémiou covid-19 nikdy nezaviedla lockdown a spoliehala sa prevažne len na odporúčania pre verejnosť. Hoci Švédsko na rozdiel od mnohých krajín počas pandémie neprijalo tvrdé reštriktívne opatrenia, zaznamenalo nižší počet úmrtí ako väčšina európskych štátov, avšak vyšší než iné škandinávske krajiny.