Očakávajú, že sa premiér Peter Pellegrini vyjadrí k ich žiadosti o stretnutie z utorka. Od parlamentu sa vrátia späť a podniknú jazdy po meste.

P. Pellegrini požiadal podpredsedníčku vlády a šéfku Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabrielu Matečnú, aby zmenila svoj pracovný program a rokovala s farmármi, ktorí vykonali protestnú jazdu na traktoroch z východu SR do Bratislavy, oznámil to pred začiatkom rokovania vládneho kabinetu.

„Vnímam situáciu veľmi pozorne, ktorá sa dnes deje. Na základe toho som požiadal podpredsedníčku vlády, aby zmenila svoj dnešný program, pretože mala dohodnutú medzinárodnú návštevu a stretnutie s (rezortným) kolegom z Českej republiky, dokonca aj s prijatím u pána (českého) premiéra,“ priblížil slovenský premiér.

„Pani ministerka na základe našej dohody mení svoj program, vracia sa naspäť do Slovenskej republiky. Požiadal som ju zároveň, aby ako podpredsedníčka vlády a rezortná ministerka prijala zástupcov, ktorí reprezentujú iniciatívu (poľnohospodárov),“ informoval.

Predseda vlády zdôraznil, že G. Matečnú požiadal, aby „sa stretla len s farmármi, s reálnymi ľuďmi, ktorí na pôde podnikajú“.

Počet ďalších traktorov, ktoré prišli v noci na stredu do Bratislavy, nevedela spresniť. Podľa informácií od farmárov sa budú pohybovať po troch trasách a na každej bude po päť traktorov.

Podľa L. Gallovej sa chcú rozprávať s premiérom a Koaličnou radou a podpísať s nimi memorandum, kde sa zaviažu, že za určitý čas splnia požiadavky farmárov.

Tie sa týkajú napríklad prístupu k pôde, aby sa pôda zo Slovenského pozemkového fondu (SPF) dostala prednostne miestnym mladým a malým farmárom a aby Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) prideľovala dotácie iba tomu, kto má k pôde právny vzťah.