Najväčšia japonská automobilka Toyota Motor plánuje do roku 2030 investovať štyri bilióny jenov do rozšírenia ponuky automobilov s čisto elektrickým pohonom. Svoj ročný predaj elektromobilov chce v tomto období zvýšiť na 3,5 milióna.

Investícia do výroby batérií

Oznámil to podľa agentúry Reuters šéf podniku Akio Tojoda. Toyota teraz predpokladá, že do roku 2030 uvedie na trh 30 modelov s čisto elektrickým pohonom. Rozšírila tak svoj skorší plán počítajúci s 15 modelmi s čisto elektrickým pohonom do roku 2025.

JB 21 Bethesda - Americký prezident Joe Biden hovorí o novom variante COVID-19 s názvom  omikron počas jeho návštevy Národného inštitútu zdravia v meste Bethesda 2. decembra 2021. Biden oznámil vo štvrtok začatie zimnej kampane proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.
Neprehliadnite

Bidenova administratíva zlacní elektromobily a vybuduje 500 000 nabíjacích staníc

Automobilka tiež oznámila, že chce do roku 2030 investovať do výroby batérií dva bilióny jenov, zatiaľ čo predtým počítala s investíciami vo výške 1,5 bilióna jenov. Tojoda tiež uviedol, že luxusná divízia Lexus do roku 2035 prejde na celom svete výhradne na modely s elektrickým pohonom. V Spojených štátoch, Európe a Číne by mal byť tento prechod hotový už do roku 2030.

Predaj elektromobilov rastie

Elektromobily stále tvoria iba malú časť svetového trhu s automobilmi, ich predaj však rýchlo rastie. Plány na rozsiahle investície do elektromobility nedávno predstavil aj napríklad nemecký automobilový koncern Volkswagen, ktorého súčasťou je okrem iného česká automobilka Škoda Auto.

Executives from BMW Group, Intel and Mobileye stand next to a BMW concept car after an announcement that the three companies would be working on an autonomous driving system. From left: Klaus Fröhlich of BMW; Ziv Aviram of Mobileye;  Amnon Shashua of Mobileye; Harald Krüger of BMW; Brian Krzanich of Intel; and Doug Davis of Intel. At a news conference in Munich, Germany, on Friday, July 1, 2016, the three companies announced a partnership to work together with the goal of bringing highly and ful
Neprehliadnite

Mobileye od Intelu vstupuje na burzu, dopyt po autonómnych autách sa zvyšuje

Volkswagen vo svojej transformačnej stratégii nazvanej New Auto plánuje, že sa vďaka investíciám a rozvoju stane do roku 2025 lídrom trhu s elektromobilmi. Koncern chce v nasledujúcich piatich rokoch do elektromobility a digitalizácie vložiť 89 miliárd eur, čo predstavuje viac ako polovicu z celkových investícií plánovaných pre toto obdobie.